دستگاه برش

لمینت گرم و سرد چه تفاوتی با هم دارند؟

تفاوت لمینت گرم و سرد چیست؟

لمینت یک روکش محافظ بی‌رنگ است که بر روی سطح متریالی نظیر کاغذ و مقوا قرار می‌گیرد. این روکش میتواند از کارت یا مقوا به خوبی محافظت کرده و مانع از آسیب به آن شود. لمینت‌ها انواع مختلفی دارند و در حالت کلی به دو دسته لمینت گرم و لمینت سرد تقسیم می‌شوند. هر یک از این لمینت‌ها از مزایا و کاربرد خاص خود برخوردار هستند که بهتر است افراد نسبت به آنها اطلاع داشته باشند. در ادامه به بررسی تفاوت لمینت گرم و سرد می‌پردازیم و با مزایا و کاربرد هر یک بیشتر آشنا می‌شویم.

لمینت چیست؟

از آنجایی که طرح‌های چاپی ممکن است به تدریج محو شده و یا سطحشان دچار آسیب شود، نیاز به یک روکش محافظ بر روی آنها است. بهترین روکش برای این مواد، لمینت است. لمینت یک پلاستیک نازک بدون رنگ و شفاف است که بر روی سطح کار قرار گرفته و از آن در برابر عوامل خارجی محافظت می‌نماید. لمینت پس از فرآیند چاپ و توسط دستگاه‌های لمینت یا لمینیتور بر روی سطح اجسام اعمال می‌شود. این روکش‌ها ممکن است در یک طرف و یا هر دو طرف سطح کار قرار بگیرند و از سطح کار در برابر عواملی همچون خط و خش، لک شدگی، تاشدگی، پارگی و چروکیدگی محافظت نمایند. همچنین لمینت میتواند به ثبات رنگ و چاپ کمک کرده و مانع از محو شدگی آن شود. برای همین افرادی که قصد دارند از اسناد و مدارک مهم خود برای زمان طولانی محافظت نمایند، معمولا به سراغ لمینت کردن آنها می‌روند.

جنس لمینت از ماده پی وی سی است و ضخامت آن از 50 الی 700 میکرون متغیر می‌باشد. لمینت‌ها از نظر نوع کاربرد و مراحل تولید شامل انواع مختلفی می‌شوند که در این رابطه باید به لمینت گرم براق، لمینت گرم مات، لمینت سرد براق و لمینت سرد مات اشاره کرد. همچنین لمینت ضد خش و لمینت ویژه مات نیز در بازار موجود و قابل استفاده است.

مزایای لمینت کردن اسناد و مدارک

 

مزایای لمینت کردن اسناد و مدارک

 

  • افزایش طول عمر و ماندگاری

با لمینت کردن به طول عمر و ماندگاری اسناد و مدارک افزوده می‌شود. چرا که لمینت‌ها در اصل یک محافظ هستند که با قرارگیری بر روی سطح کار موجب افزایش ضخامت آن می‌شوند. این روکش‌ها میتوانند از کارت، مقوا یا کاغذ در برابر عوامل محیطی همچون باد و باران، نور خورشید، گرما و سرما، نفوذ آب و رطوبت و غیره محافظت کنند و به طول عمر آنها بیافزایند. استحکام و ماندگاری لمینت تا حد زیادی به ضخامت فیلم یا رول بستگی دارد. در صورتی که رول ضخامت بالایی داشته باشد، به دوام بیشتر لمینت بر روی سطح کار کمک می‌شود.

  • امکان ضد عفونی کردن سطح کار

اقلامی که مورد لمینت شدن قرار می‌گیرند، میتوانند به راحتی ضد عفونی و تمیز شوند. همانطور که مشخص است بر روی موادی همچون کاغذ و مقوا امکان اسپری کردن الکل یا کشیدن دستمال مرطوب وجود ندارد. برای همین این اقلام نمیتوانند مورد تمیزکاری قرار بگیرند و لکه‌های ایجاد شده بر روی آنها برطرف شود. اما کارت و مقواهایی که لمینت شده‌اند، میتوانند تمیزکاری شده و مورد ضد عفونی شدن واقع شوند. برای همین با لمینت کردن اسناد و مدارک مهم میتوان از آنها به خوبی محافظت کرده و مدت زمان بیشتری از آنها استفاده کرد.

  • افزایش جلوه و زیبایی

از دیگر مزایا و کاربردهای لمینت باید به افزایش جلوه و زیبایی کارت و مقوا اشاره کرد. اقلامی که مورد لمینت شدن قرار می‌گیرند، از یک پوشش محافظ برخوردار می‌شوند که در عین حفاظت از آنها سبب افزایش جلوه و زیبایی سطح کار می‌گردد. لمینت با تثبیت رنگ‌ها در کارهای چاپی، موجب جلوه بیشتر و زنده‌تر شدن رنگ‌ها می‌گردد.

لمینت گرم چیست؟

در لمینت گرم از حرارت و گرما برای چسباندن روکش بر روی سطح کار استفاده می‌شود. در واقع پوشش PVC زمانی بر روی سطح چسبیده می‌شود که به آن گرما اعمال شود. برای لمینت گرم هم از دستگاه‌های لمینیتور گرم استفاده می‌شود که توسط آن محافظ لمینت گرم شده و سپس بر روی کاغذ یا مقوا می‌چسبد.  لمینت‌های گرم به صورت مات یا براق و همچنین یک رو یا دو موجود هستند و اغلب برای بنر، پوستر، پلات و چاپ با ابعاد بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند. لمینت گرم در دو نوع مات و براق موجود است:

  • لمینت گرم مات: این روش از لمینت کردن جزو رایجترین روش‌ها است و پوشش لمینت بر اثر حرارت بر روی سطح کار کشیده می‌شود. سطح این لمینت مات بوده و بازتاب نور کمی دارد. از آنجایی هم که تصویر را به طور واضح نشان می‌دهد، مناسب عکسبرداری است.
  • لمینت گرم براق: این نوع از لمینت هم توسط گرما به سطح چاپی چسبیده می‌شود. اما درخشش و شفافیت زیادی دارد و سبب جلوه بصری زیبا و جذابی در سطح کار می‌شود. با این حال انعکاس نور از آنها بالا است و ممکن است وضوح تصویر کمی افت پیدا کند. برای همین میزان سفارش این لمینت نسبت به نوع مات کمتر است.

لمینت سرد چیست؟

لمینت سرد مشابه با فرآیند سلفون‌کشی است و در آن خبری از اعمال حرارت نمی‌باشد. این لمینت‌ها نسبت به لمینت گرم از ظرافت بیشتری برخوردار هستند و گرانتر می‌باشند. در لمینت سرد یک لایه پلاستیکی بسیار نازک که دارای سطح چسبناکی است، بدون حرارت بر روی سطح کار پرس می‌شود. این فرآیند هم توسط دستگاه‌های لمینیتور سرد انجام می‌شود و روکش بر روی کار به خوبی می‌چسبد. خصوصیتی که لمینت سرد دارد این است که جلوه زیبا و بهتری دارد و اغلب برای حفاظت از اسناد و مدارک مهم استفاده می‌شود. همچنین برای ایجاد جلوه‌های هنری و تزئینی از آن استفاده زیادی می‌شود. لمینت سرد نیز شامل دو نوع مات و براق است:

  • لمینت سرد مات: این لمینت‌ها نسبت به لمینت گرم مات از ضخامت کمتری برخوردار هستند و به راحتی خم می‌شوند. لایه پوششی لمینت سرد مات تا حد زیادی به سلفون شبیه است و بسیار نازک، منعطف و زیبا می‌باشد. لمینت سرد مات برای تصاویر چاپی بر روی شاسی بسیار مناسب است و نور را انعکاس نمی‌دهد.
  • لمینت سرد براق: این نوع لمینت سرد از ظاهر براق و درخشانی برخوردار است و سبب جلوه زیادی به سطح کار می‌شود. برای همین از آن در کارهای هنری و تزیینی استفاده زیادی می‌شود.

بررسی تفاوت‌های لمینت گرم و سرد

 

بررسی تفاوت‌های لمینت گرم و سرد

 

در رابطه با تفاوت‌های لمینت سرد و گرم میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

1. تفاوت از نظر نحوه چسبیدن بر روی سطح کار

اقلامی که در معرض لمینت سرد قرار می‌گیرند، در واقع تحت فشار قرار گرفته و لمینت می‌شوند. اما در لمینت گرم خبری از فشار نبوده و از اعمال حرارت و گرما برای لمینت کردن استفاده می‌شود. این موضوع یکی از مهمترین تفاوت‌های لمینت سرد و گرم است.

2. تفاوت از نظر مواد مصرفی

با توجه به اینکه هر یک از لمینت‌های گرم و سرد شیوه مخصوص به خود را دارند، برای هر یک از تکنیک‌ها از فیلم‌ها یا رول‌های لمینت خاص و همچنین دستگاه‌های بخصوصی استفاده می‌شود.

3. تفاوت از نظر کاربرد

لمینت سرد برای اسناد و مدارکی که اهمیت زیادی دارند و نسبت به حرارت حساس هستند، از بیشترین کاربرد برخوردار است. همچنین از آنجایی که لمینت سرد جلوه زیباتر و بهتری دارد، برای ایجاد جلوه‌های هنری و روکش جعبه‌های تزئینی و موارد این چنینی مورد استفاده زیادی قرار می‌گیرد. از سوی دیگر لمینت‌های سرد نازک‌تر و ظریف‌تر هستند و نسبت به لمینت گرم ضخامت کمتری دارند.

4. تفاوت از نظر سختی و انعطاف پذیری

لمینت گرم سفت و سخت بوده و شکننده است. این لمینت‌ها نسبت به لمینت سرد از انعطاف‌پذیری کمتری برخوردار هستند. لمینت گرم تا نشده و در اثر تا شدن دچار شکستگی می‌شود. اما لمینت سرد انعطاف‌پذیری زیادی دارد و به راحتی دچار ترک یا شکستگی نمی‌شود.

5. تفاوت از نظر قیمت

لمینت‌های سرد با قیمت بیشتری به فروش می‌رسند. البته قیمت لمینت به مات یا براق بودن روکش، ضخامت و همچنین طول آن بستگی دارد. برای همین جهت اطلاع از قیمت لمینت باید این موارد را مشخص کرده تا بتوانید از قیمت دقیق آن مطلع شوید.

خرید دستگاه لمینت و انواع رول لمینت از شالچیان

 

خرید دستگاه لمینت و انواع رول لمینت از شالچیان

 

جهت خرید دستگاه لمینیتور و انواع رول لمینت میتوانید از طریق شرکت شالچیان اقدام نمایید. شالچیان اولین شرکت وارد کننده دستگاه‌های چاپ و پس از چاپ در ایران است و انواع دستگاه‌ها و ماشین‌های اداری را از بهترین برندهای بازار به مشتریان عرضه می‌نماید. در این شرکت انواع دستگاه‌های پرس و سلفون‌کش، دستگاه لمینت سرد، دستگاه لمینت گرم و دستگاه لمینت طولی موجود و قابل خرید است. همچنین انواع رول لمینت سرد و گرم و رول سلفون حرارتی با قیمت ویژه‌ای به مشتریان عرضه می‌گردد. برای همین میتوانید دستگاه لمینت مورد نظر خود را به همراه رول لمینت خریداری کرده و فرآیند لمینت کردن اسناد و مدارک را به شکل مطلوبی انجام دهید. کارشناسان فروش شرکت شالچیان شما را در امر خرید بهترین دستگاه لمینت یاری خواهند کرد.

جمع بندی

لمینت گرم و سرد در موارد زیادی با هم تفاوت دارند. نوع کاربرد، نحوه عملکرد و استفاده، مواد مصرفی و دستگاه، سختی و انعطاف‌پذیری و قیمت مهمترین تفاوت‌های موجود میان لمینت سرد و گرم است. با توجه به موارد اشاره شده در متن میتوانید بهترین نوع لمینت را انتخاب کرده و به لمینت کردن اقلام مورد نظر خود بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *