دستگاه پرفراژ

دستگاه پرفراژ و مکان استفاده از آن

دستگاه پرفراژ و مکان استفاده از آن

پرفراژ از دستگاه‌های بسیار کاربردی است که بنا به اهداف متفاوتی مورد تولید قرار می‌گیرد. این دستگاه‌ها کاربری زیادی دارند و برای چاپ‌های عمیق و غیر قابل دستکاری و همچنین جداسازی برگ‌های کاغذ، چک و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این مطلب به بررسی بیشتر دستگاه‌های پرفراژ پرداخته و با مکان استفاده از آنها آشنا خواهیم شد.

پرفراژ به چه معناست؟

پیش از هر چیز بهتر است با معنی پرفراژ آشنا شویم. پرفراژ (perforage) یک کلمه فرانسوی است که به معنای سوراخ‌های ریز پشت سر هم است. این سوراخ‌ها سبب راحتی و صاف برش خوردن کاغذ از همان ناحیه می‌شوند. پرفراژ به زبان فارسی نیز وارد شده و در صنعت چاپ از آن استفاده زیادی می‌شود.

پرفراژ کردن به ایجاد چاپ عمیق و غیر قابل دستکاری گفته می‌شود که معمولا از آن بر روی اسنادی همچون چک استفاده می‌شود. این نوع پرفراژ برای نوشته مبلغ چک بسیار کاربردی است. حال خط پرفراژ به خطی گفته می‌شود که از سوراخ‌های ریز متوالی و پشت سر هم ایجاد شده است. در واقع خط پرفراژ مجموعه‌ای از نقاط ناپیوسته است که با کوچکترین فشار مورد برش قرار می‌گیرد. با خطوط پرفراژ میتوان عمل برش را خیلی سریع و راحت انجام داده و از مخدوش شدن کاغذ جلوگیری کرد. پس پرفراژ دو نوع است. یک نوع آن به معنای ایجاد چاپ عمیق و غیر قابل جعل و دستکاری و نوع دیگر آن شامل خطوط پرفراژ برای برش آسان و تمیز است.

آشنایی با دستگاه پرفراژ

 

آشنایی با دستگاه پرفراژ

 

دستگاه‌های پرفراژ برای ایجاد سوراخ‌ بر روی اسناد و کاغذهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دستگاه‌ها و همچنین عمل پرفراژ معمولا به منظور جداسازی راحت دو ماده (کاغذ، مقوا و …) از هم استفاده می‌شود. زمانی که سوراخ‌های ریزی در امتداد یک خط ایجاد شده باشد، میتوان آنها را به آسانی از هم جدا کرده و خیلی راحت مورد استفاده قرار داد. این مورد در دفترچه چک، لیست فاکتور، بسته‌بندی‌های کارتنی و غیره زیاد به چشم می‌خورد. کاربرد دیگر پرفراژ فیلتر مایعات، کم کردن شدت صدا و غیره است. همچنین با دستگاه پرفراژ میتوان به ایجاد سوراخ در یک فضای بسته جهت تهویه و تنفس قطعات محصول پرداخت. سوراخ‌های ایجاد شده مانع از ایجاد بخار در بسته نیز می‌شوند.

دستگاه‌های پرفراژ بسته به نوع کاربری خود شامل انواع مختلفی هستند. اما مهمترین و معمولترین نوع این دستگاه‌ها، دستگاه پرفراژ کاغذ است. این دستگاه سبب ایجاد سوراخ‌های ریز بر روی کاغذ و متریال مشابه کاغذ شده و عملیات برش و جداسازی را راحت می‌کند.

مکان استفاده از دستگاه پرفراژ

پرفراژ از کاربردهای مختلفی برخوردار است. با این حال این عملیات بیشتر به اشکال مختلف بر روی کاغذ استفاده می‌شود. در رابطه با کاربردهای پرفراژ باید به موارد زیر اشاره کرد:

  • پرفراژ چک

پرفراژ چک برای جلوگیری از جعل و ویرایش ارقام چک و سندهای مهم استفاده می‌شود. برای این کار هم نیاز به دستگاه پرفراژ چک است که در دو نوع دستی و برقی موجود می‌باشد. این دستگاه‌ها در ادارات دولتی بیشترین کاربرد را دارند.

  • پرفراژ کاغذ و دفتر

پرفراژ کاغذ و دفتر به منظور جداسازی راحت ورق‌ از ناحیه برش صورت می‌گیرد. برای مثال در لیست فاکتور که شامل چندین ورق متصل به هم است، از عمل پرفراژ جهت جداسازی آسان هر ورق فاکتور استفاده می‌شود.

  • پرفراژ ورق کارتن و جعبه

در صنعت کارتن و جعبه‌سازی در بخشی که نیاز به برش ورق کارتن و جعبه از هم باشد، از پرفراژ استفاده می‌شود. دلیل آن هم این است که احتمال پارگی و بد فرم شدن کارتن یا جعبه در ناحیه برش وجود دارد. برای همین با پرفراژ میتوان از این امر جلوگیری کرده و برش‌ها را به شکل باکیفیت و تمیزی انجام داد. برای پرفراژ کردن ورق‌های کارتن و جعبه باید از تیغه‌های مناسبی برای دستگاه استفاده شود.

 دستگاه پرفراژ چک و انواع آن

 

 دستگاه پرفراژ چک و انواع آن

 

همانطور که متوجه شدیم پرفراژ چک به منظور ایجاد چاپ‌های عمیق، غیر قابل جعل و غیر قابل دستکاری استفاده می‌شود. این پرفراژ برای چک و سایر اسناد مهم کاربرد دارد و برای آن از دستگاه‌هایی تحت عنوان دستگاه پرفراژ چک استفاده می‌شود. دستگاه پرفراژ چک در ادارات دولتی و برخی از شرکت‌های خصوصی و تولیدی‌های بزرگ بیشترین کاربرد را دارد و شامل دو نوع دستی و برقی می‌شود:

  • دستگاه پرفراژ چک دستی

دستگاه‌های دستی از کاربری ساده و آسانی برخوردار هستند و در ادارات و شرکت‌هایی که گردش چک زیادی ندارند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. قیمت دستگاه پرفراژ چک دستی نسبت به نوع برقی کمتر است. این دستگاه‌ها در برندهای مختلفی در بازار ایران موجود هستند و اغلب ساخت کشور چین، تایوان و ژاپن می‌باشند. برای استفاده از دستگاه پرفراژ چک دستی باید برگه چک را زیر دستگاه قرار داده و سپس شماره چک را با غلتک ارقام بر روی سطح برگه چک چاپ کرد.

دستگاه‌های پرفراژ دستی در مقایسه با دستگاه‌های برقی از سرعت عمل و دقت کمتری برخوردار هستند. اما این دستگاه‌ها به دلیل عدم نیاز به اتصال به برق، در هر شرایطی قابل استفاده می‌باشند. از سوی دیگر از آنجایی که نیازی به اتصال به برق ندارند، سبب صرفه‌جویی در مصرف انرژی و همچنین کاهش هزینه‌های شرکت و اداره می‌شوند. برای همین دستگاه پرفراژ چک دستی بسیار مقرون به صرفه است.

  • دستگاه پرفراژ چک برقی

همانطور که قابل حدس است این دسته از دستگاه‌های پرفراژ چک به شکل برقی کار می‌کنند و تنها تفاوتشان با دستگاه‌های دستی در همین موضوع است. کار با دستگاه پرفراژ چک برقی نیز آسان بوده و پس از گذاشتن برگه چک در داخل دستگاه، باید دستور کار را به دستگاه داده تا عمل پرفراژ بر روی آن صورت بگیرد. برخی از دستگاه‌های پرفراژ چک برقی قادر به چاپ تاریخ و دیگر ارقام مهم نیز هستند. قیمت دستگاه پرفراژ چک برقی متفاوت بوده و بستگی به مدل، برند سازنده و سرعت کار دارد.

دستگاه‌های پرفراژ برقی معمولا با ولتاژ بین 220 الی 250 ولت و توان بین 15 الی 30 وات موجود هستند. این دستگاه‌ها با اتصال به برق شروع به کار کرده و اپراتور کمترین دخالت در آنها را دارد. از آنجایی که بیشتر کار به صورت اتوماتیک و توسط خود دستگاه انجام می‌شود، دقت و سرعت خوبی نسبت به نوع دستی دارند. با این حال قیمت دستگاه پرفراژ چک برقی بیشتر است.

دستگاه پرفراژ دستی بهتر است یا برقی؟

 

دستگاه پرفراژ دستی بهتر است یا برقی؟

 

اگر میان خرید دستگاه پرفراژ چک دستی و برقی شک دارید، بهتر است به تفاوت‌های موجود میان آنها توجه داشته باشید. اولین تفاوت میان دستگاه پرفراژ دستی و برقی در این است که دستگاه‌های پرفراژ چک برقی قابلیت اتصال به کامپیوتر را دارند. برای همین سرعت و دقت کار را افزایش می‌دهند. اما از سوی دیگر دستگاه پرفراژ چک دستی نیازی به اتصال به برق نداشته و در صورت قطعی برق یا عدم دسترسی به جریان برق نیز قابل استفاده است. همچنین همانطور که اشاره کردیم قیمت این دستگاه‌ها با هم متفاوت است. برای همین با در نظر گرفتن این موارد میتوانید میان دستگاه پرفراژ چک دستی و برقی یک گزینه مناسب را انتخاب نمایید

نکات خرید دستگاه پرفراژ

  • اگر قصد خرید دستگاه پرفراژ چک را دارید، در وهله اول باید از میان نوع دستی و برقی یک گزینه را انتخاب کنید. در صورتی که گردش چک پایینی در روز دارید، میتوانید به سراغ دستگاه‌های دستی بروید. این دستگاه‌ها اختلاف قیمت زیادی با هم دارند و انتخاب کردن نوع مناسب آنها میتواند صرفه اقتصادی داشته باشد.
  • مورد دیگری که باید در نظر داشته باشید، تعداد کاراکترهای پشتیبانی شده دستگاه است. بسیاری از دستگاه‌ها از واحدهای ارزی به خصوص ارز دلار، یورو و ریال پشتیبانی می‌کنند. همچنین در برخی از آنها قابلیت چاپ لوگوی بانک یا موسسه وجود داشته و دارای ماشین حساب برای تسریع در امور بانکی می‌باشند.
  • در نهایت سرعت چاپ دستگاه پرفراژ را در نظر داشته باشید. سرعت این دستگاه‌ها بر اساس کاراکتر بر ثانیه محاسبه می‌شود. هر چقدر سرعت دستگاه بالاتر باشد، عمل پرفراژ چک خیلی سریع‌تر صورت گرفته و در زمان افراد صرفه‌جویی می‌شود.

خرید دستگاه پرفراژ از شرکت شالچیان

برای خرید دستگاه پرفراژ و خط تا میتوانید از طریق شرکت شالچیان اقدام نمایید. شرکت ماشین‌های اداری شالچیان یکی از وارد کنندگان دستگاه‌های چاپ و پس از چاپ به کشور است و انواع ماشین آلات اداری را با قیمت مناسب به بازار عرضه می‌نماید. در فروشگاه شالچیان علاوه بر دستگاه پرفراژ و خط تا دستگاه‌های دیگری نیز نظیر دستگاه صحافی، دستگاه چاپ حرارتی و دستگاه پرس و سلفون‌کش موجود و قابل خرید است. شما میتوانید انواع دستگاه پرفراژ و خط تا نظیر پرفراژ خط تا برقی، پرفراژ دستی و دستگاه خط تا دستی را از این شرکت خریداری نمایید. جهت کسب اطلاع از قیمت دستگاه‌ها با کارشناسان فروش شرکت تماس حاصل فرمایید.

جمع بندی

دستگاه پرفراژ به دستگاهی گفته می‌شود که قابلیت ایجاد سوراخ‌های ریز بر روی کاغذ و مقوا را دارد. این دستگاه‌ها برای پرفراژ چک، پرفراژ کارتن و جعبه و پرفراژ کاغذ و مقوا استفاده می‌شوند. با پرفراژ میتوان عمل برش کاغذ را آسان کرده و از مخدوش شدن آن جلوگیری کرد. همچنین با پرفراژ چک میتوان به ایجاد چاپ‌های عمیق و غیر قابل دستکاری و جعل کمک کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *