دستگاه صحافی

صحافی چسب گرم و مزایای آن

صحافی چسب گرم چیست؟

یکی از تکنیک‌هایی که برای اتصال و چسباندن ورق کتاب کاربرد دارد، صحافی چسب گرم است. این نوع صحافی میتواند برای چسباندن انواع کتاب، جزوه، کاتالوگ و دیگر موارد مشابه مورد استفاده قرار بگیرد. با صحافی چسب گرم تمام اوراق به خوبی به هم وصل می‌شوند. در این مطلب قصد داریم در رابطه با صحافی چسب گرم صحبت کنیم و به نحوه انجام آن اشاره داشته باشیم.

صحافی چسب گرم چیست؟

صحافی چسب گرم یا صحافی حرارتی، یکی از پرکاربردترین انواع صحافی است که از آن میتوان برای کتاب‌ها و جزوات مختلفی استفاده کرد. در این روش برگه‌های صفحات داخلی به ترتیب داخل جلد عطف قرار می‌گیرند. سپس یک لایه نازک از چسب جامد پلی وینیل استات که در داخل مخزن دستگاه قرار دارد، مورد حرارت قرار گرفته و به مایع در می‌آید و سپس روی جلد می‌نشیند.

چسب گرم روی کاغذهای مات، روکش نشده و عاری از مرکب نتیجه بهتری می‌دهد. این روش از صحافی برای محصولاتی که از تعداد صفحات متوسط یعنی نه خیلی کم و نه خیلی زیاد برخوردار هستند، مناسب‌تر است. همچنین استحکام خوبی دارد و صفحات را به درستی در کنار هم نگه می‌دارد. با این حال نوع کاغذ و تعداد صفحات در کیفیت کار تاثیر زیادی دارد.

دقت بالا در صحافی چسب گرم

صحافی چسب گرم میتواند برای کتاب‌های قدیمی و همچنین کتاب‌های جدیدالانتشار مورد استفاده قرار بگیرد. این تکنیک باید به صورت کاملا حرفه‌ای و توسط افراد ماهر انجام شود تا هم عمر کتاب بیشتر شود و هم کتاب از ظاهری زیبا برخوردار گردد. در این شرایط کتاب مورد توجه بیننده قرار می‌گیرد و فرد تمایل بیشتری به خرید آن پیدا می‌کند.

برای همین دقت بالا در صحافی چسب گرم اجتناب‌ناپذیر است و باید به این موضوع در حین کار توجه زیادی شود. گاهی اوقات افراد در حین مطالعه یک کتاب یا مجله با ظاهر نامناسب و عدم توازن میان جلد و صفحات کتاب روبرو می‌شوند که نشان از بی‌دقتی شخص در حین صحافی کتاب است. برای همین اگر صحافی با دقت بالا انجام نشود، مخاطب رغبت کمتری برای خرید محصول پیدا می‌کند؛ مگر آنکه مجبور به خرید آن باشد.

مزایای صحافی چسب گرم

 

مزایای صحافی چسب گرم

 

روش‌های صحافی بسیار مختلف هستند و هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارند. صحافی چسب گرم نیز به همین صورت است و چندین مزیت و در عین حال چندین محدودیت دارد. برای همین این روش میتواند در برخی از زمینه‌ها بسیار کاربردی باشد و در برخی از حوزه‌ها کاربرد زیادی نداشته باشد. حال در رابطه با مهمترین مزایای صحافی چسب گرم میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • از مهمترین مزایای این روش باید به سرعت بالا اشاره کرد. چرا که با صحافی چسب گرم میتوان در طی زمان کوتاهی، تعداد محصولات زیادی را آماده کرد. برای همین بسیاری از افراد برای صرفه‌جویی در زمان خود از این روش صحافی استفاده می‌کنند. به صورت حدودی میتوان گفت با این روش صحافی در یک ساعت میتوان چاپ حدود 300 کتاب را به اتمام رساند.
 • از دیگر مزایای صحافی چسب گرم این است که هیچگونه آلودگی محیطی به همراه ندارد. چرا که در حین این کار هیچ دودی تولید نمی‌شود. از این رو اگر به دنبال یک روش مطمئن هستید تا از آلودگی محیط جلوگیری کنید، روش صحافی چسب گرم بسیار مناسب است.
 • در صحافی چسب گرم، چسب با سرعت زیادی خشک می‌شود. عمل سرد و سفت شدن چسب توسط دستگاه صورت می‌گیرد و اپراتور هیچ نقشی در آن ندارد. در واقع خشک شدن چسب بدون دخالت دست انجام می‌شود. این موضوع روی کیفیت کار و همچنین افزایش سرعت آن تاثیر زیادی دارد.
 • مزیت دیگر صحافی چسب گرم این است که با هزینه پایینی همراه است.

دستگاه صحافی چسب گرم و انواع آن

دستگاه صحافی چسب گرم دستگاهی‌ است که برای صحافی چسب گرم کاربرد دارد و میتواند برای صحافی کردن انواع کتاب، بروشور، مجله، آلبوم، جزوه و دیگر موارد استفاده شود. این دستگاه‌ها از بهره‌وری بالایی برخوردار هستند و در چسباندن انواع صفحات به هم به خوبی عمل می‌کنند. در دستگاه صحافی چسب گرم، از چسب حرارتی یا همان چسب گرم صحافی استفاده می‌شود. از جمله این دستگاه‌ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دستگاه چسب گرم دستی
 • دستگاه چسب گرم برقی رومیزی
 • دستگاه چسب گرم برقی ایستاده
 • دستگاه چسب گرم برقی صنعتی

افرادی که قصد خرید دستگاه صحافی چسب گرم را دارند، میتوانند بر اساس شرایط یکی از این دستگاه‌ها را خریداری نمایند. دستگاه‌های دستی و رومیزی مدل ساده‌تری هستند و نسبت به مدل برقی صنعتی از قیمت پایین‌تری برخوردار می‌باشند. دستگاه‌های صنعتی هم برای صحافی حجم بالا کاربرد دارند.

مزایای استفاده از دستگاه چسب گرم برای صحافی

 

مزایای استفاده از دستگاه چسب گرم برای صحافی

 

از جمله مزایایی که این دستگاه‌ها برای صحافی دارند میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • این دستگاه‌ها دود تولید نمی‌کنند و از این نظر بسیار قابل توجه هستند.
 • با استفاده از این دستگاه‌ها میتوان به تولید با کیفیت در زمان خیلی کوتاه پرداخت. به طوری که این دستگاه میتواند تا 320 کتاب در ساعت را صحافی و آماده کند.
 • در این دستگاه عملیات خشک کردن چسب خیلی سریع صورت می‌گیرد.

نحوه عملکرد دستگاه چسب گرم

بخشی از دستگاه چسب گرم یونیت هات‌ملت نام دارد که شامل مخزن چسب، الکتروموتور، پمپ، منیفولد تقسیم مواد و سیستم کنترل مرکز است. شیلنگ هات‌ملت در اندازه‌های مختلفی عرضه می‌شود که برای یکسان ماندن دمای چسب در سراسر آن هیتر وجود دارد. برای کار با دستگاه باید چسب مخصوص صحافی که به صورت دانه‌های کوچک شیری رنگ و جامد است، در مخزن چسب ریخته شود. این چسب جامد پس از اعمال گرمایی که توسط اپراتور تنظیم شده است، به حالت مایع در می‌آید. چسب مایع داغ روی جلد کتاب قرار گرفته و خیلی زود سرد و سفت می‌شود. در این زمان کلیه صفحات به جلد چسبیده‌اند و پس از برش لبه‌های کار، به شکل یک کتاب در می‌آیند.

نکته‌ای که در رابطه با دستگاه صحافی چسب گرم وجود دارد این است که زمانی که جلد کتاب به چسب داغ آغشته می‌شود، باید سرعت عمل زیادی داشته تا چسب سفت نشود. چرا که این چسب خیلی زود سفت و سخت می‌شود و در این شرایط عمل اتصال به خوبی صورت نمی‌گیرد.

انواع اتصال چسب گرم و تفاوت آنها

در رابطه با انواع اتصال چسب گرم باید به دو نوع چسب داغ و چسب PUR اشاره کرد. این دو روش شاید مشابه با هم به نظر برسند، اما تفاوت‌هایی میان آنها وجود دارد. بزرگترین تفاوت چسب داغ و PUR این است که چسب داغ به چسب‌های اتیلن وینیل استات متکی است. در صورتی که PUR از چسب واکنش دهنده پلی اورتان استفاده می‌کند. حال اینکه اتصال با چسب داغ بهتر است یا PUR، باید به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • PUR ثبات بیشتری دارد و در برابر مواردی که در درجه حرارت شدید به وجود می‌آیند، واکنشی نشان نمی‌دهد.
 • در استفاده از چسب PUR، مقاومت اتصال به طرز قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند.
 • اتصال چسب داغ در برابر گرمای شدید قادر به ذوب شدن است. در صورتی که اتصال PUR به همان شکل خود باقی می‌ماند.
 • اتصال چسب داغ در دمای بسیار سرد ممکن است از خود واکنش نشان دهد و با مشکلاتی چون ترک‌خوردگی و شکنندگی مواجه شود. در صورتی که در PUR خطر ترک خوردگی وجود ندارد.
 • PUR قابل بازیافت است و در حین بازیافت به راحتی جدا می‌شود و از روی الیاف کاغذ پاک می‌شود.
 • PUR چسب نازک‌تری دارد و همین موضوع سبب انعطاف‌پذیر شدن آن شده است.

با توجه به موارد اشاره شده مشخص است که PUR از چسب داغ و سنتی عملکرد بهتری دارد. تنها اگر یک مجموعه کتاب برای صحافی آماده شده باشد، در صورت استفاده از PUR ستون فقرات کتاب نمی‌تواند در فرآیند پوشش‌دهی گرد شود. در این شرایط چسب داغ و همان روش سنتی قابلیت انعطاف‌پذیری بیشتری دارد.

صحافی چسب و دوخت چیست؟

 

صحافی چسب و دوخت چیست؟

 

یکی دیگر از روش‌های صحافی که با چسب انجام می‌شود، صحافی چسب و دوخت است. این روش از صحافی کیفیت بسیار خوبی دارد. روش صحافی کردن کتاب و جزوات با آن به این شکل است که در ابتدا فرم‌های 8 تایی یا 16 تایی به هم دوخته می‌شوند و سپس با چسب به جلد که اغلب جلد سخت یا گالینگور است، وصل می‌شوند. از این روش صحافی بیشتر برای کتاب‌های نفیس یا محصولاتی چون سررسید استفاده می‌شود. دلیل آن هم این است که صحافی چسب و دوخت با هزینه بیشتری همراه است و نیاز به عملیات و زمان بیشتری دارد. برای همین بیشتر از آن برای کتاب‌های خاص و نفیس استفاده می‌شود.

جمع بندی

صحافی چسب گرم یکی از روش‌های معمول صحافی کتاب، جزوه، بروشور و دیگر موارد مشابه است که در آن از یک چسب جامد استفاده می‌شود که در طی حرارت به حالت مایع تغییر پیدا می‌کند. با ذوب شدن چسب میتوان جلد کتاب را به آن آغشته کرده و اوراق را به آن متصل کرد. از ویژگی‌ها و مزایایی که این روش دارد باید به سرعت بالا، عدم آلودگی محیطی و هزینه پایین اشاره کرد. همین موضوع باعث شده تا صحافی چسب گرم طرفداران زیادی پیدا کند. در صورتی که نیاز به تهیه دستگاه یا متریال صحافی چسب گرم را دارید، میتوانید از فروشگاه شالچیان اقدام به سفارش و خرید آنها نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *