دستگاه برش

نحوه تعمیر و نگهداری پرس حرارتی

نحوه تعمیر و نگهداری پرس حرارتی

برای چاپ بر روی اجسام و سطوح مختلف، میتوان از دستگاه‌ها و روش‌های مختلفی استفاده کرد. با پیشرفت تکنولوژی این دستگاه‌ها بسیار بروز شده‌اند و فرآیند چاپ را در کوتاهترین زمان و بالاترین کیفیت انجام می‌دهند. یکی از این دستگاه‌ها که کاربرد زیادی هم دارند، دستگاه پرس حرارتی است. با استفاده از این دستگاه میتوان چاپ بر روی انواع سطوح را انجام داد. برای اینکه عمل چاپ با دستگاه پرس حرارتی به خوبی صورت بگیرد، دستگاه باید از عملکرد خوبی برخوردار باشد و عاری از هرگونه مشکل و عیب و ایرادی باشد. در این مطلب قصد داریم در رابطه با نحوه نگهداری و تعمیر دستگاه پرس حرارتی صحبت کنیم و با نکات مهم در این رابطه بیشتر آشنا شویم.

آشنایی بیشتر با دستگاه پرس حرارتی

دستگاه پرس حرارتی، دستگاهی است که عملیات چاپ را با استفاده از فشار و حرارت در دو سطح یا صفحه انجام می‌دهد. با این دستگاه میتوان میزان فشار، دما و مدت زمان فرآیند چاپ را کنترل کرده و عملیات چاپ را به بهترین شکل انجام داد. دستگاه پرس حرارتی برای چاپ بر روی اجسام و سطوح صاف کاربرد دارد. کار با این دستگاه بسیار ساده است و تنها نیاز به تنظیمات خاص حرارتی و چاپ دارد. در رابطه با مزایای استفاده از دستگاه پرس حرارتی برای چاپ میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برای راه‌اندازی این دستگاه به حداقل مهارت فنی نیاز است و کار با آن بسیار ساده است.
 • دستگاه پرس حرارتی در مدل‌های مختلفی موجود است. با این حال اغلب آنها نیاز به فضای محدودی دارند و فضای زیادی از محیط را اشغال نمی‌کنند.
 • عملیات چاپ با این دستگاه نسبت به برخی از دستگاه‌های دیگر، تمیزتر صورت می‌گیرد. به طوری که پاشیدگی جوهر در آن وجود ندارد و چاپ با کیفیت بالایی انجام می‌شود.
 • با این دستگاه میتوان چاپ تصاویر باکیفیت و پیچیده با چندین رنگ را به خوبی انجام داد.
 • قیمت دستگاه پرس حرارتی مقرون به صرفه بوده و برای کسب و کارهای کوچک نیز بسیار مناسب است.

نحوه عملکرد دستگاه پرس حرارتی

 

نحوه عملکرد دستگاه پرس حرارتی

 

دستگاه پرس حرارتی، قابلیت انتقال گرما به صورت کنترل شده بر روی مدیاهای مختلف را دارد. برای چاپ با این دستگاه باید مدیای مورد نظر خود را بر روی صفحه پایینی یا فک پایین دستگاه به صورت کاملا صاف و بدون چروک قرار داده و سپس کاغذ سابلیمیشن یا استیکرهای حرارتی را به صورت برعکس روی آن گذاشت. در این زمان باید صفحه بالایی دستگاه که فک بالا یا صفحه گرماده نامیده می‌شود را بست تا در زمان تعیین شده حرارت را با فشار زیاد به مدیا و طرح منتقل نماید. این عمل سبب انتقال طرح چاپ شده از روی کاغذ بر روی مدیا می‌شود و عمل چاپ به پایان می‌رسد.

در رابطه با انواع دستگاه چاپ سابلیمیشن حرارتی در ایران باید اشاره کنیم که این دستگاه‌ها در دو نوع در بازار موجود هستند. یک نوع آنها به صورت کاملا دستی است و صفحه پایینی آن ثابت می‌باشد. باز کردن دستگاه هم به صورت دستی انجام می‌شود. نوع دیگر به صورت مگنتی است و پس از زمان تعیین شده، فک بالا به صورت خودکار به سمت بالا هدایت می‌شود تا از سوختن مدیا جلوگیری شود. صفحه پایین آن هم متحرک یا کشویی است تا اپراتور با امنیت و سرعت بیشتری مدیا را روی آن قرار دهد.

اجزا و بخش‌های مهم دستگاه پرس حرارتی

دستگاه پرس حرارتی شامل چند جزء اصلی است که هر یک از آنها نقش مهمی در عملکرد دستگاه دارند. برای اینکه دستگاه به خوبی کار کرده و عمل پرس را با کیفیت بالایی انجام دهد، باید به کارکرد صحیح این اجزا و سالم بودنشان توجه شود. در غیر این صورت باید به تعمیر دستگاه پرس حرارتی پرداخته تا مشکلات موجود برطرف شود.

 1. فک پایینی یا صفحه پایینی: مدیا بر روی این صفحه قرار می‌گیرد تا عمل چاپ بر روی آن انجام شود.
 2. فک بالا یا صفحه گرماده: این صفحه وظیفه انتقال حرارت بر روی مدیا را بر عهده دارد و به طور محکم روی فک پایین قرار می‌گیرد. صفحه گرماده دارای یک المنت و یک صفحه چدنی است که در ابتدا المنت در قالب قرار گرفته و سپس چدن به صورت مذاب روی آن ریخته شده است. این باعث شده تا انتقال گرما از صفحه چدنی به مدیا به طور یکنواختی صورت بگیرد. این صفحه از مهمترین اجزا و قطعات دستگاه پرس حرارتی محسوب می‌شود.
 3. صفحه کنترل دیجیتالی: این بخش پردازنده و کنترل کننده دستگاه است و تنظیم دما و زمان از طریق دکمه‌های موجود در آن انجام می‌شود. صفحه کنترل دیجیتالی دستگاه پرس از اهمیت زیادی برخوردار است. برای همین با فاصله استانداردی از قسمت گرماده قرار گرفته است و روی یک دکل جداگانه سوار شده است تا آسیبی نبیند.
 4. پیچ تنظیم یا دستگیره چرخشی: این بخش از دستگاه پرس حرارتی امکان تنظیم یکنواخت فشار را فراهم می‌کند.
 5. دستگیره ارگونومیک: برای باز و بسته کردن فک بالایی از این دستگیره استفاده می‌شود. دستگیره ارگونومیک برای امنیت بیشتر و جلوگیری از سوختگی، با فاصله استانداردی از صفحه بالایی قرار گرفته است.
 6. قالب‌های دستگاه چند کاره: در برخی از دستگاه‌ها همچون دستگاه پرس 6 کاره یا دستگاه سابلیمیشن 8 کاره، قالب‌های اضافی قرار دارد که برای چاپ بر روی متریال مختلف به کار رفته‌اند.

چرا نگهداری و تعمیر دستگاه پرس حرارتی اهمیت زیادی دارد؟

 

چرا نگهداری و تعمیر دستگاه پرس حرارتی اهمیت زیادی دارد؟

 

برای اینکه بتوان از دستگاه پرس حرارتی به بهترین شکل استفاده کرده و عملیات چاپ را به خوبی انجام داد، نیاز به تعمیر به موقع و نگهداری صحیح از آن است. این دستگاه‌ها همچون هر دستگاه دیگری از طول عمر خاصی برخوردار هستند که در صورت توجه به تعمیرات به موقع و نگهداری صحیح، میتوان به طول عمر آنها افزوده و از حداکثر کارایی آنها بهره‌مند شد. در واقع با تعمیر و نگهداری دستگاه پرس حرارتی نه تنها میتوان منجر به افزایش طول عمر دستگاه شد، بلکه میتوان سبب بهبود کارایی آن شده و عملیات چاپ را به بهترین شکل ممکن انجام داد.

چند نکته ایمنی و راهکارهای جلوگیری از خرابی دستگاه پرس حرارتی

در رابطه با تعمیر و نگهداری از دستگاه پرس حرارتی چندین نکته و راهکار وجود دارد که در اینجا به بررسی مهمترین آنها می‌پردازیم.

 • برای نگهداری صحیح از دستگاه پرس حرارتی و افزایش طول عمر آن، بهتر است از محافظ برق جهت اتصال به پریز استفاده کنید. همچنین توجه داشته باشید که برق مصرفی این دستگاه‌ها 220 ولت (برق شهری) است.
 • این دستگاه‌ها مناسب کارهای سری و تیراژ نیستند و نباید از آنها انتظار یک دستگاه صنعتی را داشت. برای همین جهت مراقبت و نگهداری از دستگاه پرس حرارتی، به صورت متوالی و در زمان‌های طولانی مدت از دستگاه کار نکشید.
 • از آنجایی که اغلب این دستگاه‌ها سبک وزن هستند و به صورت رومیزی استفاده می‌شوند، باید در یک مکان مناسب و ایمن قرار بگیرند.
 • از دیگر نکات نگهداری از پرس حرارتی باید به نوع مدیا اشاره کرد. در این دستگاه‌ها نباید از مدیاهای بسیار سخت و موج‌دار استفاده شود. چرا که صفحه بالایی تاب برمی‌دارد و در این شرایط کارایی خود را از دست می‌دهد. همچنین از قرار دادن اجسامی که ممکن است سبب خط و خش انداختن روی صفحه گرماده شوند، باید جلوگیری شود. این موضوع هم میتواند در کارایی دستگاه تاثیر نامطلوب بگذارد.
 • از دیگر دلایلی که میتواند منجر به تاب برداشتن صفحه چدنی گرماده شود، کارکرد زیاد دستگاه پرس حرارتی است. با باز و بسته شدن مداوم و گرم و سرد شدن‌های زیاد، صفحه مسطح به مرور دچار انحنا می‌شود و نیاز به تعویض یا تعمیر پیدا می‌کند.

بهترین زمان برای تعمیر دستگاه پرس حرارتی

 

بهترین زمان برای تعمیر دستگاه پرس حرارتی

برای اینکه بتوانید عمل چاپ را با دستگاه پرس حرارتی به خوبی انجام دهید و از حداکثر کارایی آن بهره‌مند شوید، باید به نگهداری و همچنین تعمیر به موقع آن توجه داشته باشید. در واقع نباید منتظر بمانید تا یک عیب بزرگ در دستگاه رخ دهد و سپس به تعمیر آن بپردازید. بلکه باید در کنار توجه به نگهداری روزانه و منظم دستگاه، آن را به موقع سرویس و تعمیر نمایید. این موضوع میتواند از هزینه‌های گزاف جلوگیری کند و مانع از خرابی‌های شدیدتر دستگاه شود. همچنین با تعمیرات به موقع میتوانید به افزایش و بهبود کارایی دستگاه خود کمک نمایید.

خرید بهترین دستگاه‌های پرس حرارتی از شرکت شالچیان

شرکت شالچیان از جمله شرکت‌هایی است که میتوانید از طریق آن به خرید بهترین و با کیفیت‌های دستگاه‌های پرس حرارتی بپردازید. در این فروشگاه انواع دستگاه‌ها و ماشین‌های اداری، دستگاه‌های صحافی، دستگاه‌های لمینت، پرس کارت و غیره به صورت اصل موجود و قابل خرید هستند. با خرید دستگاه پرس حرارتی از این فروشگاه میتوانید از پشتیبانی مجموعه بهره‌مند شوید و برای تعمیرات و یا سرویس دستگاه‌ها از راهنمایی کارشناسان برخوردار شوید.

جمع بندی

دستگاه‌های پرس حرارتی از پرکاربردترین دستگاه‌ها در صنعت چاپ هستند و عملیات چاپ را با استفاده از فشار و حرارت در دو سطح انجام می‌دهند. برای افزایش طول عمر و جلوگیری از کاهش کارایی این دستگاه‌ها، باید به نگهداری و تعمیر به موقع آنها توجه شود و در شرایط مورد نیاز برای تعمیر و سرویس آنها اقدام گردد. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نحوه تعمیر و نگهداری دستگاه پرس حرارتی، با مجموعه شالچیان در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *