دستگاه برش

انواع دستگاه برش کاغذ

انواع دستگاه برش کاغذ

یکی از دستگاه‌هایی که در اغلب چاپخانه‌ها و آتلیه‌های عکاسی به چشم می‌خورد، دستگاه برش کاغذ است. همانطور که از نام دستگاه مشخص است، این دستگاه برای برش کاغذ مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع به جای اینکه برش کاغذ به صورت دستی و با ابزارهایی چون قیچی و خط‌کش صورت بگیرد، با دستگاه برش کاغذ انجام می‌شود. کار با این دستگاه‌ها بسیار ساده است و میتوان در ظرف مدت کوتاهی کاغذهای مورد نظر خود را برش داد. در ادامه مطلب به بررسی انواع دستگاه برش کاغذ می‌پردازیم و با خصوصیات هر یک از آنها بیشتر آشنا می‌شویم.

دستگاه برش کاغذ چیست؟

کاغذ از مهمترین نوشت‌افزارها محسوب می‌شود و در تمام ارگان‌های دولتی و خصوصی کشور به چشم می‌خورد. با اینکه تکنولوژی پیشرفت زیادی کرده است و بسیاری از امور به صورت اینترنتی انجام می‌شوند، اما کماکان نتوانسته‌اند جای کاغذ را به طور کامل پر کنند و مردم برای برقراری ارتباط و ثبت اسناد هنوز از کاغذ استفاده می‌کنند. افرادی هم که مشغول به کار در چاپخانه‌های بزرگ یا صحافی هستند، با کاغذ سروکار زیادی دارند. این دسته از افراد برای برش کاغذ در اندازه‌های متفاوت، از دستگاه برش کاغذ یا کاتر کاغذ استفاده می‌کنند.

دستگاه برش کاغذ یا کاتر کاغذ، جزو دستگاه‌های بسیار کاربردی در گروه لوازم تحریر است. با استفاده از این دستگاه‌ها میتوان ظرف مدت کوتاهی به برش چندین ورق کاغذ پرداخت. خوب است بدانید به دستگاه‌های برش کاغذ، گیوتین کاغذ نیز گفته می‌شود. این دستگاه‌ها توانایی برش انواع کاغذ نظیر کاغذ معمولی، مقوا، طلق، پی وی سی و غیره را دارند و برش‌ها را به بهترین شکل انجام می‌دهند. این دستگاه‌ها به دلیل برخورداری از تیغه‌های فولادی و تیز، عملیات برش را به صورت کاملا دقیق و تمیز انجام می‌دهند.

آشنایی با انواع دستگاه برش کاغذ

 

آشنایی با انواع دستگاه برش کاغذ

 

دستگاه‌های برش کاغذ را میتوان به دو دسته برقی و دستی تقسیم کرد. دستگاه برش کاغذ دستی خود شامل دو نوع معمولی و قدرتی است که در مواردی با هم تفاوت دارند. دستگاه برش کاغذ برقی هم در مدل‌های مختلفی در بازار موجود است و همانطور که انتظار می‌رود نسبت به نمونه دستی از قدرت و کیفیت بیشتری برخوردار می‌باشد. نوع دیگر این دستگاه‌ها هم مدل صنعتی است که در ادامه به بررسی هر یک از آنها می‌پردازیم:

1. دستگاه برش کاغذ دستی معمولی

از ساده‌ترین انواع دستگاه برش کاغذ، باید به نوع دستی معمولی اشاره کرد. برش کاغذ در این دستگاه‌ها به صورت دستی انجام می‌شود. در واقع کاربر باید با فشار دست عملیات بریدن کاغذها را انجام دهد. دستگاه برش کاغذ ساده دستی، میتواند در حدود 15 برگ کاغذ را به طور همزمان برش دهد. سایز کاغذهایی که پشتیبانی می‌کند، A3  و A4 است. از دیگر خصوصیات این دستگاه‌ها این است که بدنه سبکی دارند و میتوانند به راحتی مورد حمل و نقل قرار بگیرند.

2. دستگاه برش کاغذ دستی قدرتی

این دسته از دستگاه‌های برش کاغذ همچون مدل اول هستند. با این تفاوت که با استفاده از این دستگاه‌ها میتوان تعداد برگ کاغذ بیشتری را به طور همزمان برش داد. به طوری که عنوان شده است با دستگاه برش کاغذ دستی قدرتی، امکان برش کاغذ تا 400 برگ به طور همزمان وجود دارد. تفاوت دیگر هم در این است که این دستگاه‌ها وزن بیشتری دارند و سنگین‌تر هستند. همچنین تیغه‌ی آنها قوی‌تر است و در سایزهای A3  و A4 موجود می‌باشند.

3. دستگاه برش کاغذ برقی

در برش‌های صنعتی افراد با حجم کاغذ زیادی روبرو هستند. برای همین دستگاه‌های رومیزی پاسخگوی برش‌های آنها نیستند و باید از کاترهای پیشرفته‌تری تحت عنوان دستگاه برش کاغذ برقی یا صنعتی استفاده نمایند. دستگاه‌های برش کاغذ برقی با استفاده از نیروی برق کار می‌کنند و با فشردن دکمه مربوطه عمل برش را انجام می‌دهند. در واقع اپراتور در این دستگاه‌ها نقشی ندارد و تنها به کنترل آنها می‌پردازد. برش کاغذ با استفاده از دستگاه برش برقی به صورت کاملا دقیق و منظمی انجام می‌شود. این دستگاه‌ها اغلب در اندازه‌های 32 سانت، 45 سانت، 46 سانت، 52 سانت و 72 سانت تولید می‌شوند و در سه مدل اهرمی، نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک موجود می‌باشند. در مدل‌های اهرمی، عملیات برش توسط جریان برق صورت می‌گیرد. در مدل نیمه اتوماتیک، نگهدارنده دستگاه برقی بوده و مابقی کارها با دست انجام می‌شود. در مدل تمام اتوماتیک تمام کارها با استفاده از جریان برق و به وسیله خود دستگاه صورت می‌گیرد. برای همین دستگاه برش کاغذ برقی تمام اتوماتیک، از نظر عملکردی در جایگاه بالایی قرار دارد و با قیمت بیشتری به فروش می‌رسد.

4. دستگاه برش کاغذ صنعتی

آخرین مدل دستگاه برش کاغذ، نوع صنعتی است. این دستگاه‌ها تقریبا مشابه با نمونه برقی هستند. اما دستگاه برش کاغذ صنعتی، از ابعاد بزرگتری نسبت به نوع برقی برخوردار است. منبع تغذیه آنها هم به دو صورت پنوماتیک یا هیدرولیک است. در نوع پنوماتیک تیغه با پمپ باد بالا و پایین می‌رود. اما در نوع هیدرولیک این عملیات به وسیله پمپ روغن انجام می‌شود.

دستگاه برش لیزری کاغذ چیست؟

 

دستگاه برش لیزری کاغذ چیست؟

 

یکی از دستگاه‌های برش کاغذ، ماشین لیزری است که همانطور که میتوان حدس زد، عملیات برش توسط اشعه لیزر صورت می‌گیرد. کاغذهایی که توسط این دستگاه‌ها برش می‌خورند، برای پرینتر بسیار مناسب هستند. چرا که لبه‌های کاغذ هیچگونه آسیبی نمی‌بیند و به راحتی در دستگاه پرینتر قابل استفاده می‌باشند. برش کاغذ با دستگاه برش لیزری از مزایای زیادی برخوردار است. از جمله:

  • برش کاغذ با این دستگاه‌ها بدون خطا است و عملیات برش با دقت بالایی صورت می‌گیرد. با این حال سرعت این دستگاه‌ها کمی پایین است.
  • کیفیت برش کاغذ با دستگاه لیزری بیشتر از سایر روش‌های برش کاغذ است.
  • با این دستگاه‌ها میتوان برش انواع کاغذ مجله، روزنامه، کارت پستال و موارد دیگر را به راحتی انجام داد.
  • برای حکاکی تصویر هم میتوان از دستگاه برش لیزری استفاده کرد.

مهمترین نکات در زمان خرید دستگاه برش کاغذ

در صورتی که قصد خرید دستگاه برش کاغذ دارید، بهتر است به یک سری موارد توجه داشته باشید تا بتوانید بهترین دستگاه را خریداری نمایید.

  • ابعاد و وزن دستگاه برش کاغذ

دستگاه برش کاغذ باید از ابعاد و وزن مناسبی برخوردار باشد. هر یک از این دستگاه‌ها بسته به ابعاد خود، فضای متفاوتی را اشغال می‌کنند. اگر فضای زیادی در اختیار ندارید، باید به سراغ دستگاه‌های کوچک بروید. همچنین باید به وزن دستگاه توجه داشته باشید تا در صورت نیاز به جابجایی آن با مشکلی مواجه نشوید. البته تقریبا پرفروش‌ترین دستگاه‌های برش کاغذ در ایران، از وزن مناسبی برخوردار هستند و افراد با مشکلی در زمان کار با آنها مواجه نمی‌شوند.

  • میزان ظرفیت برش دستگاه

مورد دیگری که باید به آن توجه زیادی شود، ظرفیت برش دستگاه برش کاغذ است. هر فردی باید با توجه به حجم کاری و حوزه فعالیت خود، به سراغ خرید دستگاه با بهترین ظرفیت برود. برای مثال صحافی‌های کوچک میتوانند یک دستگاه برش با ظرفیت 40 برش در روز را خریداری نمایند. اما صحافی‌ها یا دفاتر چاپ بزرگ نیاز به دستگاه‌هایی با توان برش بالاتر دارند و باید دستگاهی را در نظر بگیرند که توانایی برش بیش از 300 برگ در روز را داشته باشد.

  • خط‌کش و سایر ابزارهای برش

 

خط‌کش و سایر ابزارهای برش

 

دستگاه‌های برش کاغذی که از خط‌کش متحرک برخوردار هستند، کار را خیلی راحت می‌کنند. چرا که افراد میتوانند با استفاده از خط‌کش موجود، اندازه دلخواه خود روی کاغذ را مشخص کنند و سپس به برش آن بپردازند. همچنین در برخی از این دستگاه‌ها چندین مقیاس اندازه‌گیری و سیستم زاویه‌ای قابل تنظیم وجود دارد که میتوانید به آنها نیز توجه داشته باشید.

  • جنس تیغه دستگاه برش کاغذ

معیار مهم دیگری که در زمان خرید دستگاه برش کاغذ باید در نظر بگیرید، جنس تیغه دستگاه است. در حال حاضر بهترین جنس تیغه دستگاه برش، فولاد است. تیغه‌های فولادی از مقاومت بالایی در برابر رطوبت برخوردار هستند و دوام و طول عمر زیادی دارند. همچنین این تیغه‌ها خیلی دیرتر کند می‌شوند و همین موضوع میتواند روی افزایش کیفیت برش کاغذها تاثیر خوبی بگذارد. چرا که هرچقدر تیغه دستگاه تیزتر باشد، برش کاغذها بهتر صورت می‌گیرد.

  • گیره نگهدارنده

بیشتر دستگاه‌های برش کاغذ جدید، از گیره نگهدارنده برخوردار هستند. با استفاده از این گیره‌ها میتوان کاغذها را به خوبی روی صفحه ساده یا درجه‌بندی شده دستگاه قرار داده و مانع از تکان خوردن آنها در زمان برش شد. این موضوع باعث می‌شود تا عملیات برش به صورت کاملا دقیق و با کیفیتی صورت بگیرد. اغلب گیره‌ها از یک پیچ تثبیت کننده نیز برخوردار هستند.

خرید انواع دستگاه برش کاغذ از فروشگاه شالچیان

برای خرید دستگاه برش کاغذ میتوانید از فروشگاه شالچیان اقدام کنید. در این فروشگاه انواع دستگاه برش در مدل‌های مختلف وجود دارد. شما میتوانید دستگاه برش کاغذ دستی یا برقی را از این فروشگاه با قیمت مناسب خریداری نمایید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و یا اطلاع از قیمت دستگاه برش کاغذ، با کارشناسان فروش شالچیان تماس حاصل فرمایید.

جمع بندی

دستگاه برش کاغذ یک دستگاه کاربردی است که در مراکزی چون چاپخانه‌ها، صحافی‌ها و آتلیه‌های عکاسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه‌ها در انواع مختلفی موجود هستند که در متن به طور کامل به آنها پرداختیم. با توجه به خصوصیات هر یک از این دستگاه‌ها میتوانید دستگاه برش کاغذ مورد نظر خود را خریداری کنید و از آن برای برش کاغذهای مختلف استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *