لوازم مصرفی

کاربرد طلق پرس

کاربرد طلق پرس

برای نگهداری از اسناد و مدارک مهم میتوان از راه‌های مختلفی استفاده کرد. یکی از راه‌های موجود که به حفظ و نگهداری کاغذ در برابر عوامل خارجی کمک می‌کند، لمینت کردن کاغذ یا مقوا است. در این روش از ابزار یا متریالی تحت عنوان طلق پرس یا طلق لمینت استفاده می‌شود. در ادامه به بررسی بیشتر این مواد پرداخته و با کاربرد آنها آشنا خواهیم شد.

طلق پرس چیست؟

طلق پرس که به طلق لمینت یا شیت پرس نیز معروف است، یک پوشش از جنس پلاستیک یا پلیمر است که توسط دستگاه‌های مخصوص بر روی انواع کاغذ و مقوا پرس می‌شود. این طلق‌ها باعث می‌شوند تا کاغذ و مقوا از حالت یک لایه و نازک خود خارج شوند و به ضخامت بیشتری برسند. برای همین افرادی که قصد دارند کارت یا کاغذهای مهم خود را مستحکم کرده و از آنها نسبت به عوامل مختلف محافظت نمایند، به سراغ لمینت کردن آنها می‌روند.

طلق پرس یا لمینت یک ورق نازک از پلاستیک یا پلیمر است که با استفاده از دستگاه لمینیتور یا همان طلق پرس بر روی کاغذ، مقوا و حتی فلز پرس می‌شود. پرس شدن طلق لمینت باعث می‌شود تا کاغذ در برابر مواردی همچون نفوذ آب، نفوذ چربی، پارگی، تاشدگی، پاک شدن نوشته‌ها، آفتاب سوختگی و غیره در امان بماند. پس با این شیوه میتوان کاغذ و کارت‌های خود را برای مدت زمان بیشتری حفظ کرده و منجر به افزایش طول عمرشان شد.

بررسی انواع طلق پرس

 

بررسی انواع طلق پرس

 

طلق پرس معمولا به دو صورت ورق یا شیت و فیلم یا رول مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر دو نوع طلق‌ها هم از کارایی یکسان و مشابهی برخوردار هستند. اما تفاوت‌هایی میان طلق پرس شیت و رول وجود دارد. برای مثال طلق پرس شیت یا ورق نسبت به نوع فیلم از پلی استر بیشتری برخوردار است. برای همین میتوان استحکام و سختی آن را به خوبی احساس کرد. این دسته از طلق‌ها به دلیل ویژگی‌های بیشتری که دارند، با قیمت بالاتری به فروش می‌رسند. طلق‌های پرس به دو صورت سرد و گرم نیز موجود هستند. طلق لمینت گرم با اعمال گرما و حرارت بر روی سطح کار منتقل می‌شود. اما لمینت سرد به گرما نیازی ندارد. برای همین از آن بیشتر برای لمینت کردن اسناد و مدارک با ارزش استفاده می‌شود.

طلق‌های پرس از نظر سایز و ضخامت نیز در انواع مختلفی موجود هستند. هر کارت و کاغذ هم باید با توجه به سایز خود با طلق پرس مناسبی لمینت شود. واحد ضخامت طلق لمینت بر اساس میکرون یا میکرومتر بیان می‌شود که در حال حاضر در حدود 80 الی 250 میکرون می‌باشد. هر چقدر عدد میکرون بیشتر باشد، بیانگر ضخیم بودن طلق پرس است. در میان ضخامت‌های موجود، طلق پرس 125 میکرون از محبوبیت بیشتری برخوردار بوده و اغلب از آن جهت پرس کارت و کاغذهای مختلف استفاده می‌شود. در رابطه با ابعاد و سایز آنها هم باید اشاره کنیم که طلق لمینت به صورت طلق پرس A3، طلق پرس A4 و طلق پرس A5 موجود است.

کاربردهای طلق پرس یا طلق لمینت

همانطور که در بخش‌های قبلی اشاره کردیم، از طلق پرس برای حفاظت از اسناد و مدارک مهم استفاده می‌شود. زمانی که طلق پرس بر روی کاغذ یا کارت پرس می‌شود، ضخامت آن افزایش پیدا کرده و طول عمر آن بیشتر می‌شود. از آنجایی که نوشته‌های کاغذ به تدریج کمرنگ می‌شوند، با این کار میتوان از محو شدن نوشته‌ها یا تصاویر جلوگیری کرد. همچنین کاغذ و مقواها در حالت عادی در برابر رطوبت، آب و چربی مقاوم نیستند و به راحتی آسیب می‌بینند. حال با استفاده از پوشش نازکی که از طریق طلق لمینت بر روی آنها ایجاد می‌شود، مقاومتشان نسبت به این عوامل بیشتر شده و برای مدت زمان بیشتری به همان شکل خود باقی می‌مانند. پس کاربرد طلق پرس، حفاظت از اسناد و مدارک مهمی است که میتوانند به صورت کاغذ، مقوا و یا کارت‌های کوچک باشند.

بیشترین کاربردهای طلق پرس

 

بیشترین کاربردهای طلق پرس

 

طلق پرس میتواند برای هر سند و مدرکی مورد استفاده قرار بگیرد و منجر به افزایش ضخامت و طول عمر آن شود. با این حال این مواد در برخی موارد از بیشترین کاربرد برخوردار هستند. این موارد عبارتند از:

 • طلق پرس کارت شناسایی: کارت شناسایی از مدارک هویتی مهم است که نیاز به نگهداری زیادی دارد. برای همین این کارت‌ها از همان ابتدا با طلق پرس پوشش داده می‌شوند تا به راحتی دچار آسیب و مخدوش شدگی قرار نگیرند. ابعاد طلق پرس مخصوص کارت شناسایی 12 در 9 سانتی متر است.
 • طلق پرس گواهینامه: گواهینامه نیز از اسناد و مدارک مهم است که نیاز به محافظت زیادی دارد. برای این اسناد هم از طلق لمینت جهت حفظ و نگهداری بیشتر استفاده می‌شود. طلق پرس استفاده شده برای گواهینامه و کارت شناسایی باید شفاف و براق بوده و در عین حال بسیار محکم باشد.
 • طلق پرس کارت معاینه فنی: برگه‌های معاینه فنی خودرو از جمله مدارکی هستند که نیاز به صرف زمان زیادی برای اخذ از اداره مربوطه دارند. برای همین این اسناد هم باید از متریال مناسبی تهیه شوند تا از هرگونه آسیب و پارگی در امان بمانند. در حال حاضر کارت‌های معاینه فنی خودرو با استفاده از طلق پرس لمینت می‌شوند. این کار باعث می‌شود تا از پاک شدن نوشته‌های کارت، چروک شدن کارت و مخدوش شدن آن جلوگیری گردد. برای لمینت کردن کارت معاینه فنی معمولا از طلق پرس‌های براق با ضخامت 125 میکرون استفاده می‌شود که بسته به مرکز صدور ممکن است ابعاد یا ضخامت آن کمی متفاوت باشد.
 • طلق پرس سکه: از دیگر کاربردهای طلق لمینت باید به پرس سکه اشاره کرد. زمانی که برای خرید سکه به طلافروشی مراجعه می‌کنید، متوجه یک روکش ضخیم و سفت پلاستیکی بر روی آن می‌شوید. این روکش در واقع همان طلق لمینت است که جهت حفاظت از سکه و اطلاعات همراه آن به کار برده شده است. این طلق‌ها از ضخامت زیادی نسبت به طلق‌های کارت شناسایی برخوردار هستند و برای آنها از دستگاه‌های مخصوصی استفاده می‌شود.
 • طلق پرس نقشه: طلق پرس در رشته مهندسی نیز کاربرد دارد. از این طلق‌ها برای پرس کردن نقشه‌ها و طرح‌های کشیده شده استفاده می‌شود تا نسبت به کثیف شدن، چروک شدن و پاره شدن در امان بمانند. طلق پرس سبب افزایش مقاومت نقشه نسبت به عوامل خارجی شده و پس از چندین بار استفاده هم به همان شکل اولیه خود باقی می‌ماند.
 • طلق پرس در عکاسی: از طلق پرس میتوان در هنر عکاسی نیز استفاده کرد. در واقع طلق پرس در عکاسی نقش قاب داشته و ضمن حفاظت از عکس‌ها در برابر پارگی، رنگ پریدگی و نفوذ گرد و خاک، منجر به ظاهر زیبایی در آن می‌شود.
 • طلق پرس در تبلیغات: از دیگر کاربردهای طلق لمینت باید به تبلیغات چاپی اشاره کرد. در حال حاضر بیشتر شرکت‌ها بروشور و کاتالوگ‌های خود را با طلق پرس پوشانده و سپس به مخاطبان خود ارائه می‌نمایند. این کار عمر کاتالوگ، تراکت یا بروشور را چندین برابر کرده و از آنها به خوبی محافظت می‌نماید. همچنین در رستوران و کافه‌ها جهت افزایش طول عمر منوی غذایی از طلق پرس استفاده می‌شود.

با توجه به موارد اشاره شده میتوان از اهمیت و کاربردهای طلق پرس به خوبی اطلاع پیدا کرد. رول‌های لمینت میتوانند برای هر نوع ورق و کاغذی مورد استفاده قرار بگیرند و منجر به افزایش دوام و طول عمر آن و همچنین زیبایی و جذابیت آن شوند. رول‌های لمینت برای انواع کارت ویزیت، کارت شناسایی، کارت خودرو، سکه، بروشور، کاتالوگ، تراکت، جلد کتاب، جلد مجله، جعبه آرایشی و غیره کاربرد دارند.

موارد مهم در خرید طلق پرس

 

موارد مهم در خرید طلق پرس

برای خرید طلق پرس باید به موارد زیادی توجه شود. برخی از این موارد عبارتند از:

 • طلق پرس باید متناسب با سایز و اندازه کارت و کاغذ انتخاب شود. این طلق‌ها در اندازه A4، A5 و A3 موجود هستند.
 • توجه به ضخامت طلق پرس هم مهم بوده و باید بسته به نوع کاغذ یا مقوا از طلق مناسبی استفاده شود. همانطور که متوجه شدیم این طلق‌ها در ضخامت 80 الی 250 میکرون موجود هستند.
 • مورد دیگری که در زمان خرید طلق پرس باید مورد توجه قرار بگیرد، مات یا براق بودن طلق است. در بیشتر مواقع از طلق‌های براقی استفاده می‌شود که در زیباتر شدن کار نقش مهمی دارند. در برخی مواقع هم همچون منو غذایی و یا کارت‌های مخصوص از طلق پرس مات استفاده می‌شود.
 • برای خرید طلق پرس حتما از مراکز معتبر اقدام کرده تا نسبت به کیفیت آن آسوده خاطر باشید. شرکت شالچیان از مراکز فروش معتبری است که میتوانید انواع طلق پرس را در ضخامت و ابعاد مختلف با کیفیت بالا خریداری نمایید.

جمع بندی

طلق پرس یک ماده پلاستیکی یا پلیمری است که از آن جهت حفاظت بیشتر از کاغذ و اسناد مهم استفاده می‌شود. این طلق‌ها در کنار محافظت از اسناد و مدارک مهم، سبب افزایش زیبایی و جذابیت آنها می‌شوند. طلق‌های پرس‌ کاربرد زیادی داشته و برای انواع کارت نظیر کارت ویزیت، کارت شناسایی، کارت خودرو و موارد دیگری از قبیل پرس کارت سکه، کاتالوگ، بروشور و تراکت مورد استفاده قرار می‌گیرند. جهت خرید انواع طلق پرس رول یا شیت میتوانید از طریق شرکت شالچیان اقدام کرده و آنها را با قیمت مناسب و کیفیت مطلوب خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *