پرینتر

انواع پرینترهای موجود در بازار کدامند؟

انواع پرینترهای موجود در بازار

پرینترها از جمله دستگاه‌های مهم و ضروری در ادارات، دفاتر فنی، آموزشگاه‌ها، مدارس و دیگر مراکز مشابه هستند. این دستگاه‌ها در انواع مختلفی موجود هستند و بر اساس تکنولوژی چاپ، نوع کاربری، امکانات جانبی و موارد دیگر به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. برای همین افراد باید در زمان خرید پرینتر به این موارد توجه داشته باشند تا بتوانند بهترین پرینتر را خریداری نمایند. در ادامه به بررسی انواع پرینترهای موجود در بازار پرداخته و با کاربرد هر یک از آنها آشنا خواهیم شد.

پرینتر و انواع آن

پرینتر (Printer) یا چاپگر، یکی از دستگاه‌های جانبی رایانه است که برای چاپ متن یا تصویر بر روی کاغذ استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها در انواع مختلفی موجود هستند و توسط شرکت‌های متعددی به بازار عرضه می‌شوند. در این رابطه میتوان به برند اچ پی اشاره کرد که تاکنون پرینترهای مختلفی را تولید و عرضه کرده است. حال پرینترها شامل انواع مختلفی هستند که از جمله آنها باید به پرینتر جوهر افشان، پرینتر لیزری، پرینتر چند منظوره، پرینتر ضربه‌ای، پرینتر قلمی، پرینتر برچسب و پرینتر بازبینی اشاره کرد. در ادامه به بررسی مهمترین پرینترهای موجود در بازار می‌پردازیم.

بررسی انواع پرینتر بر اساس تکنولوژی چاپ

پرینتر ها بر اساس تکنولوژی چاپ، به دسته‌های بزرگی تقسیم می‌شوند. تکنولوژی چاپ به کیفیت و سرعت چاپ و حتی نوع کاربری دستگاه مرتبط است. در زیر به انواع فناوری چاپ در پرینترها می‌پردازیم و با انواع پرینتر بر اساس تکنولوژی چاپ آشنا می‌شویم.

1. انواع پرینترهای لیزری

 

انواع پرینترهای لیزری

 

پرینتر لیزری یکی از بهترین پرینترهای اداری است که تقریبا بیشتر افراد با آن کار کرده‌اند. این دسته از چاپگرها از کیفیت چاپ بالایی برخوردار هستند و سرعت چاپ زیادی دارند. به طوری که میتوان در زمان کوتاهی چندین فایل سنگین را توسط آنها چاپ کرد. پرینترهای لیزری در انواع مختلفی نظیر خانگی و اداری موجود هستند و هر شخصی می‌تواند بر اساس شرایط و نیاز خود یکی از این پرینترها را خریداری نماید. در پرینترهای لیزری یک اشعه لیزر پودر تونر را روی صفحه کاغذ منتقل می‌کند و عمل چاپ را انجام می‌دهد.

از پرینترهای لیزری میتوان برای چاپ انواع اسناد و فایل‌های متنی استفاده کرد. برخی از این دستگاه‌ها دارای قابلیت فکس نیز هستند و به طور معمول در بسیاری از ادارات مورد استفاده قرار می‌گیرند. از دیگر مزایای پرینترهای لیزری باید به استفاده از تونر در آنها اشاره کرد که طول عمر بسیار زیادی دارند و مدت زمان بیشتری دوام می‌آورند. این یکی از مزیت‌های پرینتر لیزری نسبت به پرینتر جوهر افشان است.

2. پرینترهای جوهر افشان

پرینترهای جوهر افشان از دیگر پرینترهایی هستند که امروزه توسط بسیاری از افراد مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این چاپگرها جوهر از طریق نازل‌های بسیار ریز هد روی سطح کاغذ افشانده شده و سبب شکل‌گیری تصویر دیجیتالی یا متن می‌شود. این دستگاه‌ها بیشتر برای پرینت فایل‌های حجیم و سنگین کاربرد دارند و از طریق آنها میتوان چاپ عکس را به بهترین شکل ممکن انجام داد. از طرفی قیمت پرینتر جوهر افشان نسبت به برخی از دیگر دستگاه‌ها پایین‌تر است. برخی از این دستگاه‌ها هم از قابلیت شبکه‌سازی چاپگرها، صفحه LCD و موارد دیگر برخوردار هستند.

با این حال باید توجه کرد که با اینکه پرینترهای جوهر افشان نسبت به نمونه‌های جدید لیزری ارزان‌تر هستند، اما کارتریج جوهر آنها می‌تواند خیلی سریع تمام شود و بسته به مدل دستگاه ممکن است جایگزین آن کمی گران باشد. این در حالی است که تونرهای پرینتر لیزری هزینه کمتری دارند و برای مدت زمان بیشتری دوام می‌آورند.

3. پرینترهای سوزنی

از دیگر انواع پرینتر بر اساس تکنولوژی چاپ باید به پرینتر سوزنی اشاره کرد که جزو قدیمی‌ترین فناوری‌های چاپ محسوب می‌شود. در این چاپگرها جوهر از طریق سوزن‌های ریز موجود بر روی هد به روی کاغذ منتقل می‌شود. در واقع هر سوزن با هر فرود خود یک پیکسل را بر روی کاغذ درج می‌کند. هر چقدر تعداد رفت و آمدهای سوزن بیشتر باشد، کیفیت چاپ دستگاه هم بیشتر می‌شود. با این حال پرینترهای سوزنی از کیفیت چاپ کمتری نسبت به نمونه‌های لیزری و جوهر افشان برخوردار هستند و اغلب به خاطر قیمت پایین و سرعت چاپ خوب خریداری می‌شوند. از این پرینترها بیشتر در فضاهایی چون بانک و فروشگاه‌های مختلف و برخی از ادارات استفاده می‌شود.

بررسی انواع پرینتر بر اساس کاربرد و محیط استفاده

 

بررسی انواع پرینتر بر اساس کاربرد و محیط استفاده

 

در رابطه با انواع پرینتر بر اساس کاربرد یا نوع کاربری، میتوان به مواردی چون پرینتر خانگی و صنعتی اشاره کرد که در این بخش به بررسی آنها می‌پردازیم.

  • پرینتر خانگی: همانطور که قابل حدس است، این دسته از پرینترها برای منازل مناسب هستند. پرینترهای خانگی از ابعاد کوچکی برخوردار هستند و برای مصارف کم تا متوسط مناسب می‌باشند. به طوری که تقریبا ظرفیت چاپ این پرینترها حدود 2000 برگ در هر ماه است. پرینترهای خانگی در انواعی چون لیزری و جوهر افشان موجود هستند که افراد می‌توانند بر اساس شرایط و بودجه خود یکی از آنها را خریداری نمایند. در صورتی که نیاز به چاپ اسناد نوشتاری است، پرینترهای لیزری خانگی گزینه بهترین می‌باشند. اما برای چاپ تصاویر و نمودارها، بهتر است از پرینترهای جوهر افشان خانگی استفاده شود.
  • پرینتر صنعتی: این پرینترها برای چاپ با تیراژ بالا و یا چاپ در ابعاد بسیار بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند. پرینترهای صنعتی هم در مدل‌های مختلفی موجود هستند و هر کدام برای یک صنعت خاص تولید می‌شوند. در این رابطه هم میتوان به پرینتر صنعتی چاپ بیلبورد اشاره کرد که چاپ تصاویر در اندازه‌های بزرگ را به خوبی انجام می‌دهد.
  • پرینتر چندکاره: پرینترهای چند کاره (All in one) از بهترین گزینه‌های موجود در بازار هستند که به جز قابلیت پرینت، قابلیت‌های دیگری هم دارند. در واقع از این دستگاه‌ها میتوان علاوه بر چاپ اسناد و تصاویر، برای کپی، اسکن و حتی فکس نیز استفاده کرد. پرینترهای چند کاره از نظر اقتصادی هم بسیار مقرون به صرفه هستند و جای کمی در مقایسه با چند دستگاه مجزا اشغال می‌کنند. پس اگر برای یک محیط اداری نیاز به یک پرینتر حرفه‌ای دارید، بهتر است آن را از میان پرینترهای چند کاره جستجو کنید.

پرینترهای رنگی و سیاه و سفید

پرینترها در انواع رنگی و سیاه و سفید موجود هستند که افراد هنگام خرید پرینتر می‌توانند به سراغ گزینه مورد نظرشان بروند. این پرینترها نه تنها از نظر طیف رنگی با هم تفاوت دارند، بلکه از جهات دیگری چون قیمت خرید، هزینه نگهداری و عملکرد هم با هم تفاوت‌هایی دارند. همانطور که مشخص است پرینتر سیاه و سفید، طیف رنگی ندارد و چاپ تنها با استفاده از دو رنگ سیاه و سفید صورت می‌گیرد. در حالی که پرینترهای رنگی از طیف رنگی زیادی برخوردار هستند و میتوان تصویر با چند رنگ مختلف را از طریق آنها چاپ کرد. برای همین اگر نیاز به چاپ تصاویر رنگی دارید، بهتر است به سراغ خرید پرینترهای رنگی بروید.

مهمترین نکات در زمان خرید پرینتر

 

مهمترین نکات در زمان خرید پرینتر

 

  • کاربرد پرینتر: از مهمترین نکاتی که در زمان خرید پرینتر باید به آن توجه داشته باشید، کاربرد پرینتر است. در واقع باید مشخص کنید که قرار است از پرینتر برای چاپ چه اسنادی استفاده کنید. همچنین رنگی یا سیاه و سفید بودن چاپ را در نظر بگیرید. با توجه به این موارد می‌توانید خرید پرینتر را راحت‌تر انجام دهید.
  • سرعت و رزولوشن پرینتر: هنگام خرید چاپگر یا همان پرینتر، ممکن است با واژه‌هایی چون PPM و DPI مواجه شوید. PPM به تعداد چاپ صفحه در هر دقیقه و DPI به رزولوشن و وضوح تصاویر مربوط است. هر چقدر مقدار DPI بیشتر باشد، کیفیت چاپ دستگاه هم بالاتر است. برای همین بسته به سرعت و رزولوشن مورد نیاز خود، می‌توانید بهترین پرینتر را انتخاب نمایید.
  • وایرلس بودن پرینتر: پرینترهای پیشرفته از امکان چاپ به صورت وایرلس برخوردار هستند. با استفاده از این پرینترها میتوان از یک نقطه در محل کار به دستگاه وصل شده و فایل مورد نظر خود را به راحتی پرینت گرفت.
  • پشتیبانی از کارت حافظه: در صورتی که قرار است به چاپ فایل‌ها و تصاویری بپردازید که اغلب روی کارت حافظه قرار دارند، بهتر است به سراغ دستگاه‌هایی بروید که از قابلیت پشتیبانی از کارت حافظه برخوردار هستند.
  • امکان چاپ دورو: از دیگر مواردی که بهتر است در زمان خرید پرینتر به آن توجه کنید، قابلیت چاپ دورو است. این موضوع هم بستگی به کاربری و شرایط شما دارد.

خرید انواع پرینتر از فروشگاه شالچیان

برای خرید انواع پرینتر می‌توانید از طریق فروشگاه شالچیان اقدام نمایید. در این فروشگاه انواع پرینترهای مختلف نظیر پرینتر لیزری، پرینتر جوهر افشان، پرینترهای چند کاره و پرینترهای خانگی موجود هستند. پرینترهای این فروشگاه همگی از برندهای مطرح در بازار جهانی هستند و کیفیت بالایی دارند. برای همین می‌توانید پرینتر مورد نظر خود را با خیال آسوده از این فروشگاه خریداری نمایید و چاپ اسناد و تصاویر مورد نظر خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهید. جهت اطلاع از قیمت انواع چاپگر هم می‌توانید با شماره‌های فروشگاه تماس حاصل فرمایید.

جمع بندی

در این مطلب به مقایسه انواع پرینترها پرداختیم و با انواع آنها آشنا شدیم. همانطور که اشاره کردیم در حال حاضر پرینترهای لیزری و پرینترهای جوهر افشان از پرکاربردترین پرینترهای موجود در بازار هستند که به صورت چند کاره، خانگی و صنعتی موجود می‌باشند. با توجه به تکنولوژی چاپ، بودجه و نوع کاربری می‌توانید بهترین پرینتر را خریداری کنید و از آن برای چاپ اسناد مورد نظر خود استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *