پرینتر

تفاوت چاپگرهای لیزری و جوهر افشان

مقایسه چاپگرهای لیزری و جوهر افشان

اگر قصد خرید پرینتر دارید، بهتر است با انواع پرینترهای موجود در بازار آشنایی داشته باشید تا بتوانید بهترین دستگاه را خریداری نمایید. در حال حاضر پرینترهای لیزری و جوهر افشان از پرفروشترین دستگاه‌های چاپگر در بازار هستند. این پرینترها در انواع تک کاربره و چند کاربره موجود هستند و مدل‌های متنوعی دارند. حال بهتر است ببینیم که تفاوت چاپگرهای پرینتر و جوهرافشان در چیست و این دستگاه‌ها در چه مواردی با هم تفاوت دارند.

پرینتر لیزری چیست؟

پرینتر لیزری نوعی دستگاه چاپگر است که برای چاپ محتوا از پودر تونر استفاده می‌نماید. در واقع در این پرینترها از کارتریج تونر استفاده شده و خبری از جوهر مایع در آنها نمی‌باشد. برای همین کاغذ خروجی از آن حالت مرطوب و خیس ندارد. پرینترهای لیزری از سرعت بالایی در چاپ برخوردار هستند و برای چاپ اسناد گزینه بسیار خوبی می‌باشند.

پرینترهای لیزری داده‌های الکترونیکی را از سیستم رایانه خوانده و آنها را به یک درام در داخل پرینتر ارسال می‌کنند. با این کار بر روی صفحه الکتریسیته ساکن تولید می‌شود. پس از آن الکتریسیته‌های ساکن پودر تونر را بر روی کاغذ جذب کرده و با استفاده از غلتک‌های گرم شده ذوب می‌کنند.

پرینتر جوهر افشان چیست؟

 

پرینتر جوهر افشان چیست؟

 

چاپگر جوهرافشان از دیگر دستگاه‌های پرینتر محبوب و کاربردی است که در آن از جوهر مایع برای چاپ استفاده می‌شود. این ماشین‌ها از طریق پاشش جوهر بر روی کاغذ به چاپ محتوا و اطلاعات می‌پردازند. در واقع همانطور که از نام دستگاه مشخص است، جوهرهای مایع نقش مهمی در این دستگاه‌ها دارند و چاپ متن، گرافیک و تصاویر در آنها از طریق جوهر صورت می‌گیرد. پرینترهای جوهر افشان ابعاد و اندازه مناسبی دارند و میتوانند چاپ اسناد و تصاویر رنگی را به شکل مناسبی انجام دهند.

8 تفاوت موجود میان چاپگرهای لیزری و جوهر افشان

حال که با دستگاه‌های پرینتر جوهر افشان و لیزری آشنا شدیم، بهتر است به سراغ تفاوت‌های موجود میان آنها برویم. این چاپگرها از جهات مختلفی نظیر سرعت و کیفیت چاپ با هم تفاوت دارند. در ادامه به بررسی بیشتر این موارد می‌پردازیم.

1. تفاوت پرینتر لیزری و جوهر افشان از نظر نحوه عملکرد

اولین تفاوت موجود میان این دستگاه‌ها در نحوه عملکردشان است. همانطور که متوجه شدیم پرینترهای لیزری و جوهرافشان هر یک به شکل خاصی عمل می‌کنند. در پرینترهای جوهرافشان هزاران قطره جوهر بر روی کاغذ پاشیده شده و تصویر یا متن چاپ می‌شود. تغییر در اندازه و رنگ قطره‌ها هم بر روی وضوح و کیفیت چاپ تاثیر می‌گذارد. اما در پرینترهای لیزری خبری از پاشش جوهر نبوده و چاپ اطلاعات از طریق پودر تونر، درام و غلتک‌های گرم شده صورت می‌گیرد. لازم به اشاره است که برخی افراد تصور دارند به دلیل استفاده از جوهر در پرینترهای جوهرافشان، چاپ کیفیت خوبی نداشته و امکان ایجاد لک در چاپ وجود دارد. در صورتی که تمام پرینترهای جوهر افشان این مشکل را ندارند و تنها در برخی از آنها لک‌شدگی دیده می‌شود.

2. مقایسه پرینتر لیزری و جوهر افشان از نظر ابعاد

پرینترهای لیزری و جوهر افشان از نظر ابعاد با هم تفاوت دارند. پرینترهای جوهر افشان ابعاد کمتری نسبت به نوع لیزری دارند و نیاز به فضای کمی جهت قرارگیری دارند. برای همین از آنها در منازل یا ادارات با فضای کم میتوان به راحتی استفاده کرد.

3. تفاوت پرینتر لیزری و جوهرافشان از نظر کیفیت چاپ

 

تفاوت پرینتر لیزری و جوهرافشان از نظر کیفیت چاپ

 

کیفیت چاپ به رزولوشن چاپ پرینتر بستگی داشته و از اهمیت زیادی برخوردار است. افرادی که به دنبال دستگاه مناسب برای چاپ عکس هستند، هرگز به سراغ پرینترهای لیزری نمی‌روند. چرا که این پرینترها برای چاپ عکس مناسب نبوده و عملکرد خوبی در این زمینه ندارند. اما پرینترهای جوهر افشان برای این کار بسیار مناسب و کاربردی هستند و جزئیات تصاویر را به خوبی چاپ می‌نمایند.

در رابطه با رزولوشن پرینتر باید اشاره کنیم که میزان رزولوشن چاپگر با حرف DPI نشان داده می‌شود. DPI به معنای تعداد نقاط در یک اینچ است. هر چقدر عدد DPI چاپگر بیشتر باشد، یعنی رزولوشن چاپ نیز بالاتر است و دستگاه چاپ‌های باکیفیت‌تر و شارپ‌تری را انجام می‌دهد. پس در زمان خرید پرینتر باید به عدد DPI توجه شود.

4. مقایسه پرینتر جوهرافشان و لیزری از نظر سرعت چاپ

پرینترهای لیزری و جوهر افشان از نظر سرعت چاپ نیز با هم تفاوت دارند. سرعت چاپگرها بر اساس ppm مشخص می‌شود که به تعداد چاپ در دقیقه اشاره دارد. هر چقدر عدد ppm بالاتر باشد، یعنی دستگاه پرینتر از سرعت بیشتری برای چاپ برخوردار است. حال در رابطه با سرعت پرینترهای لیزری و جوهر افشان باید اشاره کنیم که پرینترهای لیزری از سرعت بیشتری برخوردار هستند و در این زمینه کارایی بهتری دارند. این دستگاه‌ها بسته به مدل خود قادر به چاپ 15 الی 100 صفحه در یک دقیقه می‌باشند. در صورتی که پرینترهای جوهر افشان به طور میانگین قادر به چاپ 16 صفحه در دقیقه هستند. برای همین با یک دستگاه چاپگر لیزری میتوان برگه‌های بیشتری را در روز یا ماه چاپ کرد. این موضوع برای دفاتر بزرگ و ادارات از اهمیت زیادی برخوردار است.

5. مقایسه چاپگر لیزری و جوهر افشان از نظر حجم چاپ

همانطور که متوجه شدیم پرینترهای لیزری به دلیل سرعت چاپ بالا، قادر به پرینت بیشتری در روز یا ماه هستند. تعداد پرینت دستگاه در ماه توسط شرکت سازنده مشخص می‌شود. همچنین خود شرکت سازنده پیشنهاد می‌دهد که چه تعداد چاپ در ماه بهتر است با دستگاه پرینتر صورت بگیرد. برای مثال ممکن است تعداد پرینت در ماه 3 هزار صفحه عنوان شده باشد، اما شرکت سازنده توصیه به چاپ در حدود 1500 صفحه در ماه نماید. توجه به این موضوع باعث می‌شود تا طول عمر و کارایی دستگاه پرینتر بیشتر شود و برای مدت زمان بیشتری عمر کند.

6. تفاوت پرینتر لیزری و جوهر افشان از نظر نوع کارتریج

 

تفاوت پرینتر لیزری و جوهر افشان از نظر نوع کارتریج

 

کارتریج‌های موجود در پرینترهای جوهر افشان و لیزری با هم تفاوت دارند. کارتریج پرینتر جوهر افشان از نوع جوهری و کارتریج پرینتر لیزری از نوع پودر تونر است. اگر بخواهیم این کارتریج‌ها را از نظر کارایی و بازدهی مقایسه کنیم، به این پی می‌بریم که کارتریج‌های تونر بازدهی بیشتری نسبت به کارتریج‌های جوهری دارند. کارتریج‌های جوهری معمولا در هر ماه بین 135 الی 1000 صفحه را پرینت می‌نمایند. اما کارتریج‌های تونر قادر به پرینت 2000 الی 10000 صفحه در ماه هستند که همانطور که مشخص است اختلاف زیادی میان آنها وجود دارد.

7. تفاوت دستگاه‌ها از نظر قیمت خرید و هزینه چاپ

قیمت پرینتر لیزری نسبت به چاپگرهای جوهرافشان بیشتر است. با این حال این موضوع در دراز مدت و در زمان استفاده از دستگاه‌ها برعکس می‌شود. چرا که همانطور که متوجه شدیم کارتریج‌های جوهرافشان قادر به چاپ کمتری هستند و خیلی زود نیاز به شارژ یا تعویض پیدا می‌کنند. برای همین استفاده از پرینتر لیزری میتواند در دراز مدت صرفه اقتصادی داشته باشد و در هزینه افراد صرفه‌جویی نماید.

8. مقایسه پرینترها از نظر درام

تفاوت دیگری که میان پرینترهای جوهر افشان و لیزری وجود دارد، مربوط به واحد درام است. پرینترهای لیزری علاوه بر تونر به یک واحد درام نیز نیاز دارند. درام پودر تونر را بر روی سطح کاغذ انتقال می‌دهد. در برخی از چاپگرهای لیزری این امکان وجود دارد که درام به صورت جداگانه خریداری شود. چرا که واحد درام خیلی دیرتر از کارتریج نیاز به تعویض پیدا می‌کند.

چاپگر لیزری بهتر است یا جوهرافشان؟

 

چاپگر لیزری بهتر است یا جوهرافشان؟

 

با توجه به 8 تفاوت اشاره شده میان پرینترهای جوهر افشان و لیزری میتوانید بهترین دستگاه را برای خود خریداری نمایید. برای انتخاب بهترین دستگاه چاپگر باید مواردی همچون مکان استفاده، مواد مصرفی، هزینه خرید و هزینه نگهداری را در نظر داشته باشید. در صورتی که قصد دارید از دستگاه پرینتر برای چاپ تصویر و اشکال رنگی استفاده کنید، بهتر است به سراغ پرینترهای جوهر افشان بروید. اگر هم به دنبال یک دستگاه با سرعت چاپ بالا هستید، بهتر است پرینترهای لیزری را در نظر داشته باشید. با این که پرینترهای لیزری گرانتر از دستگاه‌های جوهر افشان هستند، اما هزینه و نگهداری از آنها بسیار کمتر از نوع جوهر افشان است و در دراز مدت صرفه اقتصادی دارند.

خرید انواع دستگاه پرینتر از شالچیان

اگر به دنبال یک مرکز معتبر برای خرید دستگاه پرینتر هستید، میتوانید از طریق شرکت شالچیان اقدام کرده و دستگاه مورد نظر خود را با قیمت و کیفیت مناسب خریداری نمایید. شالچیان از شرکت‌های وارد کننده انواع دستگاه‌های چاپ و پس از چاپ در ایران است و دستگاه‌های مختلفی نظیر دستگاه صحافی، دستگاه پرس حرارتی و سابلیمیشن و دستگاه لمینیتور را از بهترین برندهای بازار عرضه می‌نماید. این شرکت انواع ماشین‌های اداری نظیر دستگاه پرینتر لیزری و جوهر افشان را نیز به مشتریان خود ارائه می‌نماید. جهت کسب اطلاع از قیمت پرینتر لیزری و جوهر افشان میتوانید با کارشناسان فروش شرکت تماس گرفته و از قیمت روز آنها مطلع شوید.

جمع بندی

همانطور که ملاحظه کردید چاپگرهای لیزری و جوهر افشان از جهات زیادی با هم تفاوت دارند. این دستگاه‌ها از نظر ابعاد و فضای مورد نیاز، قیمت خرید اولیه، هزینه نگهداری، سرعت چاپ، کیفیت چاپ، عملکرد چاپ، ظرفیت و نوع کارتریج و کاربرد با هم تفاوت دارند. با توجه به این تفاوت‌ها میتوانید پرینتر مناسبی را خریداری کرده و از آن به بهترین شکل ممکن استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *