دستگاه صحافی

نکات ایمنی در استفاده از دستگاه صحافی چسب گرم

نکات ایمنی در استفاده از دستگاه صحافی چسب گرم

دستگاه‌های صحافی چسب گرم یکی از ابزارهای پرکاربرد در صنعت چاپ و بسته‌بندی محسوب می‌شوند و با استفاده از چسب گرم، صفحات کاغذ را به یکدیگر متصل می‌کنند. اما استفاده از دستگاه صحافی چسب گرم می‌تواند خطراتی را نیز به همراه داشته باشد، بنابراین رعایت نکات ایمنی در هنگام استفاده از چسب گرم ضروری است.

چسب گرم صحافی چیست؟

چسب گرم صحافی نوعی چسب پلاستیکی است که در دمای بالا ذوب شده و پس از سردشدن به حالت جامد در می‌آید و در دستگاه‌های صحافی چسب گرم برای اتصال صفحات کاغذ به یکدیگر استفاده می‌شود.

چسب گرم صحافی از مواد مختلفی مانند پلی‌وینیل استات (PVC)، پلی‌اتیلن (PE) و پلی‌آمید (PA) ساخته شده و همچنین در دو نوع چسب سرد و چسب گرم صحافی موجود می‌باشند که چسب سرد کارایی کمتری نسبت به نوع گرم آن دارد.

صحافی با چسب گرم نسبت به سایر روش‌های صحافی از مزایا و ویژگی‌های بسیاری اعم از هزینه کم، سهولت استفاده و سرعت بالای صحافی برخوردار است.

از کاربردهای چسب گرم صحافی می‌توان به صحافی انواع مختلفی از محصولات چاپی؛ مانند اسناد و مدارک، جزوات، گزارش‌ها، بروشورها، کتاب‌ها، مجلات و سایر محصولات چاپی با تعداد صفحات کم اشاره نمود.

انواع دستگاه‌های صحافی چسب گرم

به‌طورکلی دو نوع دستگاه صحافی چسب گرم در بازار یافت می‌شود که در ادامه به معرفی انواع آنها خواهیم پرداخت:

1. دستگاه صحافی چسب گرم رومیزی یا دستی:

این نوع دستگاه برای استفاده در محیط‌های اداری و خانگی طراحی شده است. دستگاه‌های صحافی چسب گرم رومیزی معمولاً دارای ابعاد کوچک و وزن سبک بوده و به‌راحتی قابل‌حمل هستند. همچنین این دستگاه‌ها برای صحافی اسناد و مدارک، جزوات، گزارش‌ها، بروشورها و سایر محصولات چاپی با تعداد صفحات کم تا متوسط مناسب هستند.

 

دستگاه صحافی چسب گرم رومیزی یا دستی

2. دستگاه صحافی چسب گرم صنعتی یا اتوماتیک:

دستگاه صحافی چسب گرم صنعتی برای استفاده در محیط‌های صنعتی و چاپخانه‌ها مناسب است. این نوع دستگاه‌های صحافی چسب گرم، معمولاً دارای ابعاد بزرگ و وزن سنگین هستند و به‌صورت ثابت در یک مکان قرار می‌گیرند. این دستگاه‌ها برای صحافی اسناد و مدارک، جزوات، گزارش‌ها، بروشورها، کتاب‌ها، مجلات و سایر محصولات چاپی با تعداد صفحات زیاد طراحی شده‌اند. لازم به ذکر است فرایند صحافی با استفاده از این دستگاه‌ها تماماً به‌صورت اتوماتیک صورت می‌گیرد.

 

دستگاه صحافی چسب گرم صنعتی یا اتوماتیک

نکات ایمنی در استفاده از دستگاه صحافی چسب گرم

استفاده از دستگاه‌های چسب گرم صحافی در کنار مزایا و ویژگی‌های مختص خود از خطرات و چالش‌هایی نیز برخوردار است؛ لذا جهت جلوگیری از این نوع خطرات و خسارات باید نکات ایمنی مخصوص این دستگاه‌ها را رعایت نمود که در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهیم داشت:

  • قبل از استفاده از دستگاه، دستورالعمل‌های ایمنی آن را به دقت مطالعه کنید.
  • دستگاه را در مکانی مسطح و عاری از مواد قابل‌اشتعال قرار دهید.
  • از استفاده از دستگاه در محیط‌های مرطوب و با رطوبت بالا خودداری کنید.
  • هنگام استفاده از دستگاه، از عینک ایمنی، دستکش و لباس محافظ استفاده کنید.
  • از نزدیک‌شدن به نازل دستگاه در هنگام ذوب چسب خودداری کنید.
  • در صورت بروز هرگونه مشکل در دستگاه، بلافاصله آن را خاموش کنید.
  • قبل از استفاده از دستگاه، چسب را به‌درستی در آن قرار دهید.
  • از استفاده از چسب‌های غیراستاندارد و بی‌کیفیت خودداری کنید.
  • در هنگام ذوب چسب، از تماس دست با چسب داغ خودداری کنید.
  • پس از اتمام کار، دستگاه را خاموش کرده و چسب آن را تخلیه کنید.

یکی از نکات ایمنی مهم در استفاده از دستگاه صحافی چسب گرم، استفاده از چسب‌های استاندارد و باکیفیت است. زیرا چسب‌های بی‌کیفیت ممکن است در هنگام ذوب، گازهای سمی تولید کنند که می‌توانند خطرناک باشند؛ بنابراین، هنگام خرید چسب برای دستگاه صحافی چسب گرم، حتماً به کیفیت آن توجه نمایید.

همچنین پس از اتمام کار با دستگاه صحافی چسب گرم، حتماً چسب باقیمانده در دستگاه را تخلیه کنید؛ زیرا چسب باقیمانده در دستگاه می‌تواند در هنگام استفاده بعدی، باعث ایجاد مشکلاتی شود.

و درنهایت اگر قصد استفاده از هر نوع دستگاه صحافی چسب گرم را دارید حتماً از میزان کیفیت و سلامت دستگاه اطمینان حاصل نموده و آنها را از مراکز فروش معتبر و باتجربه در زمینه دستگاه‌های صحافی خریداری نمایید.

 

نکات ایمنی در استفاده از دستگاه صحافی چسب گرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *