کارتریج

نحوه نگهداری کارتریج ‌های جوهرافشان و لیزری

نحوه نگهداری کارتریج ‌های جوهرافشان و لیزری

کارتریج از مهم‌ترین قطعات مصرفی دستگاه‌های چاپگر محسوب می‌شود که در حالت کلی اگر بسته‌بندی آن باز نشده باشد 2 سال و درصورت باز شدن تا 6 ماه قابل استفاده است اما در صورت نگهداری صحیح، می‌تواند عمر مفید بیشتری داشته باشد. در این مقاله به بررسی نکات طلایی برای افزایش عمر مفید کارتریج می‌پردازیم.

نکات مهم نگهداری از کارتریج جوهرافشان

کارتریج‌های جوهرافشان که در پرینترهای جوهری استفاده می‌شوند نسبت به کارتریج‌های لیزری یا تونر حساس‌تر هستند و نیاز به مراقبت بیشتری دارند. در ادامه به نکات مهم نگهداری از کارتریج جوهرافشان اشاره خواهیم کرد:

 • کارتریج را در مکان‌‌های خشک و خنک و در بازه دمایی 15 تا 22 درجه نگهداری کنید زیرا دمای بالا باعث انبساط کارتریج و خروج جوهر آن خواهد شد.
 • کارتریج را دور از نور مستقیم خورشید نگهداری کنید. نور خورشید باعث خشک‌شدن جوهر داخل کارتریج و کاهش کیفیت آن می‌شود.
 • کارتریج را در معرض ضربه و تکان‌های شدید قرار ندهید؛ زیرا ضربه و تکان‌های شدید باعث آسیب‌دیدن قطعات داخلی کارتریج مانند چیپست کارتریج و سوزن‌های درون آن می‌شود.
 • اگر از کارتریج‌های قابل‌شارژ استفاده می‌کنید پیش از اتمام جوهر، آن را شارژ کنید تا کارتریج خشک نشود.

برای جلوگیری از خشک‌شدن کارتریج باید هرچند وقت یکبار از پرینتر استفاده کرده و پرینت بگیرید؛ اما اگر قصد استفاده از پرینتر را برای مدت طولانی ندارید، کارتریج را از پرینتر خارج نموده و اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. اگر کارتریج دارای درپوش اضافی است، پس از خارج نمودن کارتریج از پرینتر، مجدداً درپوش را روی آن قرار دهید.
 2. توجه داشته باشید چیزی با نازل تماس پیدا نکند.
 3. کارتریج را به‌صورت عمودی و به‌طوری‌که نازل در بالا قرار بگیرد به یک ظرف پلاستیکی در دار انتقال دهید.
 4. می‌توانید جهت پیشگیری از خشک‌شدن کارتریج و حفظ رطوبت آن، از یک دستمال نم‌دار در مجاورت کارتریج استفاده کنید.
 5. از بسته‌شدن در ظرف حاوی کارتریج اطمینان حاصل نمایید، زیرا هوا باعث خشکی آن می‌شود.
 6. ظرف کارتریج را در محیطی خشک و خنک نگهداری کنید.
 7. هرچند وقت یکبار کارتریج را بررسی کنید و در صورت نیاز مجدداً دستمال مجاور آن را خیس کنید.

لازم به ذکر است انجام این اقدامات برای حفظ ماندگاری کارتریج‌های استفاده شده و یا از بسته خارج شده ضروری است.

 

نکات مهم نگهداری از کارتریج جوهرافشان

روش‌های نگهداری از کارتریج لیزری

کارتریج‌های لیزری یا تونری نسبت به کارتریج‌های جوهرافشان مقاوم‌تر هستند و نیاز به مراقبت کمتری دارند؛ لذا به بررسی روش‌ها و نکات مهم نگهداری از کارتریج لیزری یا تونری می‌پردازیم.

 • دوری از رطوبت

رطوبت باعث ایجاد چسبندگی در ذرات پودر تونر و مشکل در قطعات داخلی از جمله چرخ‌دنده، مگنت و درام و همچنین خرابی پرینتر می‌شود. به همین دلیل کارتریج‌های لیزری نیز مانند کارتریج‌های جوهرافشان باید در محیط‌های خشک و خنک نگهداری شوند.

 • تخلیه مخزن کارتریج

تخلیه به‌موقع مخزن کارتریج تونر و خالی‌کردن ضایعات تولید شده توسط بلید، یکی از مهم‌ترین نکات نگهداری از کارتریج لیزری محسوب می‌شود.

 • نگهداری در مکان‌های تاریک

کارتریج‌های لیزری و درام‌های آنها به انواع نور از جمله نور خورشید و نور لامپ حساس هستند و به همین دلیل توصیه می‌شود تاحدامکان آنها را در مکان‌های تاریک نگهداری نمایید.

 

روش‌های نگهداری از کارتریج لیزری

 

 • نگهداری کارتریج‌ها در دمای اتاق

دمای بالا می‌تواند باعث ذوب‌شدن پودر تونر موجود در کارتریج‌های لیزری شود به همین دلیل این نوع کارتریج را باید در دمای اتاق 15.5 تا 24 درجه سانتی‌گراد نگهداری نمود.

 • نگهداری کارتریج به‌صورت افقی

کارتریج‌های لیزری برعکس کارتریج‌های جوهرافشان باید به‌صورت افقی نگهداری شوند؛ زیرا قراردادن آنها به‌صورت عمودی باعث جابه‌جایی پودر تونر و چسبیدن آنها به دیواره‌های کارتریج می‌شود.

 

نگهداری کارتریج به‌صورت افقی

 

 • نگهداری کارتریج به‌دوراز گردوغبار

ترجیحاً کارتریج‌ها را در بسته‌بندی‌های اصلی خود نگهداری کنید تا از گردوغبار در امان باشند؛ زیرا این ذرات موجب کاهش کیفیت چاپ خواهند شد.

 • انتخاب کاغذ مناسب چاپ

استفاده از کاغذهای باکیفیت و مرغوب به‌مرورزمان در کیفیت چاپ و سلامت کارتریج تأثیرگذار خواهد بود به همین دلیل باید از کاغذهای مناسب پرینتر و اهداف چاپی موردنظر استفاده نمود.

 

انتخاب کاغذ مناسب چاپ

 

 • عدم استفاده بیش از حد از کارتریج

کارتریج‌ها از ظرفیت چاپ مشخصی برخوردار هستند و در صورت استفاده بیش از حد از آنها قطعاتی مانند پد، پیکاپ، کاغذ کش و درام کارتریج دچار مشکل خواهند شد.

در ادامه به بررسی نکات تکمیلی برای نگهداری از انواع کارتریج خواهیم پرداخت:

 • از تمیزکردن کارتریج‌ها با مواد شیمیایی خودداری کنید؛ زیرا استفاده از مواد شیمیایی می‌تواند باعث آسیب‌دیدن قطعات داخلی کارتریج شود.
 • در صورت استفاده‌نکردن از کارتریج‌ها، آنها را در جای خشک و خنک نگهداری کنید. نگهداری کارتریج‌ها در معرض هوا باعث خشک‌شدن جوهر یا تونر می‌شود.
 • قبل از استفاده از کارتریج جدید، دستورالعمل‌های سازنده آن را مطالعه کنید؛ زیرا ممکن است دستورالعمل‌های خاصی برای نگهداری از کارتریج جدید ارائه شده باشد.

3

درنهایت با رعایت این نکات ساده می‌توانید از انواع کارتریج جوهرافشان و لیزری خود به بهترین شکل ممکن محافظت کرده و عمر مفید آن‌ها را افزایش دهید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *