دستگاه پرس

راهنمایی عیب یابی دستگاه های پرس و لمینت

راهنمایی عیب یابی دستگاه های پرس و لمینت

دستگاه‌ های پرس و لمینت ابزاری پرکاربرد در ادارات، صحافی ها و… هستند که برای محافظت از اسناد و مدارک و افزایش طول عمر آنها به کار می‌روند. این دستگاه‌ها با استفاده از گرما و فشار، یک‌لایه پلاستیکی نازک را بر روی کاغذ می‌چسبانند.

با وجود کارایی و سادگی استفاده، دستگاه‌ های لمینت ممکن است گاهی دچار مشکلاتی شوند که کار با آنها را مختل می‌کنند. در این مقاله، به بررسی رایج‌ترین مشکلات دستگاه‌های لمینت و ارائه راه‌حل‌های مناسب برای رفع آنها می‌پردازیم.

1. تنظیمات حرارتی پرس و لمینت

در ابتدای کار، از دستورالعمل‌ها و تنظیمات حرارتی توصیه شده برای دستگاه پیروی نمایید. بااین‌حال، این تنظیمات ممکن است باتوجه‌به نوع فیلم و متریال مورداستفاده نیاز به تغییر داشته باشند. در ادامه به اصول و تئوری‌های راهنمای تنظیمات حرارتی مناسب پرداخته می‌شود:

 • دمای بیش از حد دستگاه لمینت

اگر دمای دستگاه لمینت بیش از حد زیاد باشد، خروجی پرس و لمینت شفاف اما موج‌دار خواهد بود. این به دلیل کافی‌نبودن زمان خنک‌شدن فیلم بین دو جفت غلتک است. برای رفع این مشکل، دمای دستگاه را کاهش داده و قبل از پرس‌کردن مجدد، به دستگاه زمانی برای خنک‌شدن بدهید.

 • دمای کم یا غیریکنواخت دستگاه لمینت

اگر از حرارت کم یا غیریکنواخت استفاده شود، سند شما نقره‌ای یا ابری می‌شود. در این صورت، برای فعال‌شدن چسب، باید دمای حرارت را افزایش دهید. پس از اعمال تعداد پرس زیاد، برای به‌دست‌آوردن دمای مناسب، زمان کافی به دستگاه بدهید تا حرارت ازدست‌رفته دوباره تأمین شود.

البته نوع تکنیک‌های چاپ مورداستفاده نیز می‌تواند در نقره‌ای شدن مؤثر باشد. به‌عنوان‌مثال، جوهر و تونر استفاده شده در چاپ جوهرافشان و لیزری رنگی حاوی افزودنی‌هایی هستند که نیازمند فیلم‌های خاصی می‌باشند.

به‌عنوان نکته نهایی در این بخش، اطمینان حاصل کنید که از فیلم پرس حرارتی مناسب برای دستگاه خود استفاده می‌نمایید.

 

تنظیمات حرارتی پرس و لمینت

2. تنظیم سرعت پرس و لمینت

قابلیت تنظیم سرعت پرس و لمینت تنها در برخی از دستگاه‌های لمینت امکان‌پذیر است؛ بنابراین اگر دستگاه شما تک سرعته است، این نکات قابل‌اجرا نخواهد بود. توجه داشته باشید که سرعت پرس و لمینت بر میزان گرمای منتقل شده به فیلم نیز تأثیر مستقیم دارد.

 • موج دار شدن لمینت

هنگامی که خروجی لمینت شفاف و درعین‌حال موج دار است، نشانگر این می‌باشد که فیلم گرمای زیادی را جذب کرده است. هنگامی که سرعت لمینت افزایش می‌یابد، فیلم زمان کمتری را روی حرارت دهنده‌ها صرف می‌کند و میزان جذب گرما را به حداقل می‌رساند.

 • کدر و مات شدن لمینت

اگر سند لمینت شده، نقره‌ای یا کدر به نظر می‌رسد، با کاهش سرعت دستگاه، زمان قرارگیری فیلم روی حرارت دهنده‌ها افزایش می‌یابد و گرمای بیشتری به آن منتقل می‌شود.

این نکات بیانگر هماهنگی عملکرد دما و سرعت دستگاه پرس با یکدیگر هستند و در نهایت، برای انتخاب تنظیمات ایده‌آل برای نوع کاغذی که لمینت می‌کنید، باید بین حرارت و سرعت دستگاه لمینت تعادل ایجاد کنید.

 

کدر و مات شدن لمینت

3. تنظیم کشش دستگاه پرس و لمینت

تنظیم کشش فیلم خروجی از دستگاه پرس و لمینت تأثیر مستقیمی بر کیفیت نهایی کار دارد و بهترین حالت اعمال کمترین کشش ممکن بر روی فیلم است.

هدف اصلی، اعمال مقدار دقیق کشش به فیلم درست قبل از ورود به غلتک‌های فشاری (Nip Rollers) است. این غلتک‌ها وظیفه رفع هرگونه چروکیدگی را بر عهده دارند. اگر چروکیدگی‌ها قبل از رسیدن به نقطه تماس غلتک‌های فشاری برطرف شوند، وجود مقدار کمی چروک در بالای غلتک یا صفحه گرم مشکلی ندارد.

مراحل تنظیم کشش در دستگاه پرس و لمینت:

 • پیش از قراردادن فیلم، تمامی کشش را از گیره‌های فیلم بردارید.
 • فیلم را درون دستگاه قرار دهید و سپس به‌تدریج کشش غلتک‌های بالا و پایین را افزایش دهید. تنظیم نابرابر کشش باعث تاب برداشتن یا قوس‌دار شدن فیلم پس از خروج از غلتک‌ها می‌شود. این تاب برداشتن به دلیل کشیده‌شدن بیشتر یکی از غلتک‌های بالا یا پایین نسبت به دیگری اتفاق می‌افتد.
 • به‌مرور که از فیلم موجود در قرقره، استفاده می‌کنید به دلیل کاهش وزن قرقره، ممکن است نیاز به تنظیم مجدد کشش باشد.
 • درصورتی‌که از فیلم مشابهی برای هر دو طرف کار استفاده می‌کنید، کشش هر دو غلتک باید همیشه در یک سطح تنظیم شود.

نکات مهم هنگام تنظیم میزان کشش دستگاه پرس و لمینت

 • کشش بیش از حد فیلم می‌تواند منجر به امواج، حباب و پارگی شود.
 • کشش خیلی کم نیز می‌تواند باعث چسبندگی ناقص فیلم و ایجاد حباب شود.
 • برای دستیابی به بهترین نتایج، از فیلم‌های با کیفیت بالا و سازگار با دستگاه پرس و لمینت خود استفاده کنید.
 • همیشه دفترچه راهنمای دستگاه پرس و لمینت خود را مطالعه کنید تا تنظیمات کشش توصیه شده برای انواع مختلف فیلم را در نظر بگیرید.

 

نکات مهم هنگام تنظیم میزان کشش دستگاه پرس و لمینت

عیب یابی مشکلات جدا شدن لمینت

در صنعت چاپ با گذر به خروجی‌های تولید دیجیتال، مشکل جدا شدن لمینت، نگرانی‌های بسیاری را ایجاد کرده است. بزرگ‌ترین مشکل در این زمینه مربوط به کپی‌های رنگی یا خروجی چاپ دیجیتال با مقادیر زیاد روغن فیوزر (فیکس کننده تونر) است. اگر با این مشکل مواجه هستید، ممکن است پس از برش نهایی، لمینت به‌راحتی از روی اسناد جدا شود. در صورت استفاده از این نوع خروجی‌های دیجیتال، استفاده از فیلم های لمینت چسبندگی بالا مانند Color-Bond را امتحان کنید. این نوع فیلم‌ها از ترکیبات چسبی تخصصی برای اطمینان از اتصال به خروجی‌های روغنی استفاده می‌کنند.

در نتیجه، فرایند لمینت شامل اجزای شیمیایی و فیزیکی است. بااین‌حال، زمانی که شما به‌عنوان اپراتور، علم پشت لمینت را آموخته و بتوانید تجهیزات خود را به‌گونه‌ای تنظیم نمایید تا هر بار خروجی ایده‌آل را تولید کنید، فرایند لمینت به یک عمل ساده و لذت‌بخش تبدیل خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *